Niecałe dwa tygodnie dzielą zespoły artystyczne Opery Nova od pierwszej premiery w bieżącym sezonie, rozpoczynają się próby sceniczne. „Coppelia” balet komiczny o lekkiej, wręcz żartobliwej treści , to pozycja repertuarowa, która powinna podobać się widzom w każdym wieku. Za pulpitem dyrygenckim stanie Maciej Figas, choreografia jest dziełem Jacka Tyskiego, po raz pierwszy pracującego w Operze Nova choreografa, tancerza i współtwórcy wielu inicjatyw z dziedziny tańca, współpracującego z europejskimi kompaniami tanecznymi, solisty baletu Teatru Wielkiego-Opery Narodowej . Scenografię przygotowała Olga Skumiał, zaś kostiumy zaprojektowała firma So Fancy-Paweł Koncewoj. Po raz pierwszy zatrudniony zostaje stylista fryzur, znany w tej branży Marek Bryczyński. W spektaklu wykorzystane zostaną także projekcje multimedialne , nad którymi czuwa Piotr Bednarczyk.
„Coppelia” to utwór Leo Delibesa nigdy w historii bydgoskiej sceny muzycznej niewystawiany. Jest szczytem jego twórczości baletowej . Poziomem muzycznym dorównuje ona baletom Czajkowskiego, który wysoko cenił francuskiego kompozytora. (”Coppélia” powstała w 1870, „Jezioro Łabędzie” dopiero w 1876 r.).
Libretto o tematyce „lalkowej” podsunął Delibesowi sławny skrzypek i doskonały baletmistrz , Saint-Léon. Jest ono oparte na noweli wielkiego romantycznego pisarza–muzyka, E. T.A . Hoffmanna i wykazuje podobieństwo tematyczne do opery Offenbacha „Opowieści Hoffmanna”. Znawcy tego utworu zadać mogą sobie pytanie, czy Coppélia ,dziewczyna o szklanych oczach jest „siostrą” lalki Olimpii?
Kilkakrotny pobyt Delibes’a w Polsce nie pozostał bez wpływu na jego twórczość. Zachwycony pięknem polskiej muzyki ludowej oraz pieśniami Moniuszki skrzętnie zbierał tematy muzyczne i wykorzystał je w swoich dziełach. Toteż balet „Coppélia” obfituje w motywy polskie (mazur, krakowiak), a nawet są tam wariacje orkiestrowe oparte na temacie pieśni Moniuszki „Poleć pieśni z miasta„. Ponadto mnóstwo innych tańców: czardasz, walc, gigue, bolero, tarantella…
Choreograf bydgoskiej premiery zapowiada wartką akcję , inspirowane techniką klasyczną ciekawe wyzwanie dla tancerzy, a dla publiczności okazję do uśmiechu i wytchnienia.
Premiera w sobotę 9 listopada o godz.19, drugi spektakl w niedzielę, 10 listopada o godz.18.,kolejny we wtorek, 12 XI o godz.19.
Jeszcze nie opadną emocje popremierowe, a już 12 listopada do Opery Nova wkraczają młodzi wokaliści-uczestnicy I Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. Bogdana Paprockiego. Organizatorzy (Stowarzyszenie im. Bogdana Paprockiego) zakwalifikowali 71.młodych śpiewaków, którzy prezentować będą swe umiejętności przed znakomitym jury, w którym zasiądą najsłynniejsi polscy śpiewacy: Ewa Podleś, Stefania Toczyska, Andrzej Dobber, Mariusz Kwiecień, Rafał Siwek. Świadomość występu przed takim audytorium wpłynie mobilizująco na wokalną młodzież. A jest o co rywalizować; organizatorom udało zgromadzić się znaczne nagrody dla zwycięzców oraz nagrody specjalne. Nazwisko pierwszego występującego Uczestnika poznamy podczas losowania w dniu 5 XI.
Konkurs współorganizują: Stowarzyszenie im. Bogdana Paprockiego, Akademia Muzyczna w Bydgoszczy i Opera Nova, w gmachu której impreza odbywać się będzie.
Przesłuchania potrwają od 12-16 listopada, w niedzielę, 17 listopada o godz.18. zapraszamy na Koncert Laureatów, którym towarzyszyć będzie Orkiestra Opery Nova prowadzona od pulpitu dyrygenckiego przez Macieja Figasa i Piotra Wajraka.
Takiej gali wokalnej dawno w Operze Nova nie było ! Wieczór prowadzić będzie red. Aleksander Laskowski.
Konkurs, obok wyłowienia młodych talentów śpiewaczych ma na celu upamiętnienie swego patrona, Bogdana Paprockiego, tenora wszech czasów, zwanego „śpiewakiem narodowym”, artysty o ogromnym dorobku scenicznym i niekwestionowanego autorytetu wokalnego.
Bilety na przesłuchania finałowe Konkursu ( w sobotę, 16 XI w godz.10-14 i 18-22) i Koncert Laureatów (17 XI godz.18) do nabycia w kasach Opery.
Informacje: Ewa Chałat, Opera Nova RADIO NAKŁO