Wyjazd projektowy uczniów szubińskiego liceum do Poznania i Zielonej Góry

23 i 24 maja 2024 roku, w ramach realizacji projektu „W zgodzie z naturą w szkole”, dofinansowanego przez Zarząd Powiatu Nakielskiego, uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Szubinie uczestniczyli w wycieczce do Poznania i Zielonej Góry.

Swoją podróż rozpoczęli od wizyty na Wydziale Geografii Społeczno-Ekonomicznej
i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie przywitał ich Dziekan prof. dr hab. Paweł Churski i przedstawił ofertę uczelni. Po krótkiej prezentacji dotyczącej podstawowych zasad projektowania i pielęgnacji terenów zieleni poprowadzonej przez dr inż. arch. kraj. Tomasza Herodowicza, nastąpiła część praktyczna, czyli stworzenie przez uczniów liceum własnych projektów zagospodarowania terenu przy szkole. Młodzież miała również okazję uczestniczyć w zajęciach terenowych. Po ogrodzie klimatycznym, założonym przy Collegium Geographicum, uczniów oprowadziła dr hab. prof. UAM Katarzyna Fagiewicz. Zajęcia na uniwersytecie pokazały możliwości zagospodarowania przestrzeni przy Liceum Ogólnokształcącym w Szubinie w sposób przyjazny dla środowiska i człowieka.

Po południu nadszedł czas na zwiedzanie Poznania, jednego z najstarszych i najważniejszych miast w Polsce. Po drodze do Starego Rynku przewodnik przypomniał historię miasta. Najważniejszymi zabytkami są renesansowy ratusz ze słynnymi koziołkami, wąskie domki budnicze i fara poznańska – imponujący barokowy kościół, zachwycający swoim wnętrzem

 

i bogatą historią. Kolejnym punktem programu była Katedra na Ostrowie Tumskim, najstarsza katedra w Polsce. Licealiści mieli okazję zobaczyć miejsce, gdzie spoczywają pierwsi władcy Polski, a także poznać historię chrztu Mieszka I. Dzień zakończył spacer ścieżką w koronach drzew w klimatycznej Dolinie Szklarki poznańskiej oraz przejazd na nocleg w okolice Zielonej Góry.

Drugi dzień wycieczki uczniowie rozpoczęli zwiedzaniem malowniczej Zielonej Góry. Spacerując po urokliwym deptaku, młodzież podziwiała rynek, Plac Bohaterów, pomnik Bachusa, kościół Matki Boskiej Częstochowskiej. Podczas spaceru nie mogło zabraknąć wizyty w Palmiarni, w której wnętrzu rośnie jedna z największych palm w Polsce,
a z najwyższego poziomu można podziwiać panoramę miasta. Idealnym uzupełnieniem tego miejsca jest Park Winny. To w nim znajduje się pokazowa winnica, zlokalizowana w centrum miasta! Wizytę w Zielonej Górze dopełnił spektakl w Centrum Nauki Keplera – nowoczesnym cyfrowym planetarium.

Wracając do domu,  grupa odwiedziła Międzyrzecki Rejon Umocniony – potężny system poniemieckich fortyfikacji powstałych w latach 30-tych XX w. Wraz z przewodnikiem uczniowie przebyli dwugodzinną trasę podziemną zwaną ,,Pętlą Boryszyńską”.

Wyjazd do Poznania i Zielonej Góry, prócz realizacji zadań projektowych, był doskonałą okazją do poznania historii, kultury oraz zabytków rzadziej odwiedzanych rejonów Polski, które urzekają malowniczością i niebywałymi atrakcjami.

 

 

A. Kasprzak