Wyróżnimy najlepsze projekty muzealne

Ruszył nabór wniosków do pierwszej edycji regionalnego konkursu Musejon –  Kujawsko-Pomorskie Muzealne Wydarzenie Roku. Wybierzemy i nagrodzimy najlepsze projekty zrealizowane przez muzea w naszym regionie.

Konkurs obejmuje trzy kategorie:

wystawa (ekspozycje czasowe, stałe, prezentowane zarówno w obiektach muzealnych, jak i w przestrzeni publicznej);

działalność naukowa i wydawnicza (wydawnictwa, w tym e-booki i audiobooki, oraz konferencje i zakończone projekty badawcze);

edukacja i regionalizm (działania o charakterze edukacyjnym oraz działania promujące i popularyzujące dziedzictwo regionu).

Projekty mogą być zgłaszane przez muzea lub inne podmioty prowadzące działalność w zakresie muzealnictwa, zlokalizowane na terenie województwa kujawsko-pomorskiego.

W każdej kategorii przyznane zostaną jedna nagroda oraz dwa wyróżnienia. Zwycięzcy otrzymają statuetki Musejon, zaprojektowane i wykonane przez Sebastiana Mikołajczaka – toruńskiego artystę, stypendystę marszałka województwa. Laureatów poznamy podczas uroczystej gali z okazji Międzynarodowego Dnia Muzeów (18 maja).

Dokumentację zgłoszeniową należy dostarczyć do 28 lutego 2020 roku, pocztą lub osobiście, na adres: Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, plac Teatralny 2, 87-100 Toruń z dopiskiem: Konkurs MUSEJON

Dodatkowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu: 883 353 692 lub mailowo: m.olszewska@kujawsko-pomorskie.pl.

Samorząd województwa jest organem prowadzącym dla trzech instytucji muzealnych:

  • Muzeum Archeologicznego w Biskupinie, które jest jednym z największych rezerwatów archeologicznych w Europie;
  • Muzeum Etnograficznego im. prof. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu, prezentującego obiekty architektury wiejskiej, które w ubiegłym roku obchodziło jubileusz 60-lecia istnienia;
  • Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, które od 110 lat prezentuje historię miasta oraz Kujaw i ziemi dobrzyńskiej.

Urząd Marszałkowski co roku wyróżnia zasłużonych pracowników placówek kultury podczas spotkań z okazji Dnia Bibliotek, Dnia Teatru oraz Dnia Muzeów.

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

zdjęcie: Mikołaj Kuras