Wystawa sztuki biomechanicznej Roberta Skazy oraz malarstwa Waldemara Kuczerepy

Dnia 4 października 2019 roku w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Więcborku miała miejsce wystawa sztuki biomechanicznej Roberta Skazy oraz malarstwa Waldemara Kuczerepy. Artyści, na  piątkowym spotkaniu, zaprezentowali swoje najlepsze prace z ostatnich lat.

Pan Waldemar Kuczerepa jest mieszkańcem Więcborka. Z wykształcenia jest pedagogiem. Pasjonuje się malarstwem. Należy dodać, że zdolności artystyczne odziedziczył po rodzicach. Mama,  czyli pani Teresa Kuczerepa, od wielu lat zajmuje się haftem. Co ważne stara się zachować od zapomnienia historyczny haft krajeński. W jej misternych dziełach zawiera się lokalna tradycja. Z kolei  zamiłowaniem nieżyjącego już ojca artysty było malarstwo.

Pan Robert Skaza pochodzi z Wituni. Z wykształcenia jest również pedagogiem. Pracuje w poradni psychologiczno-pedagogicznej. Maluje od szkolnych lat, głównie w technice olejnej. Interesuje się także szkicem ołówkowym. Jego rysunki zdobyły uznanie w środowisku artystycznym, związanym nie tylko z malarstwem. Ilustrował bowiem cały szereg dzieł literackich m. in. album pt. „Boginie i upiory”. Artysta obecnie zajmuje się instalacjami biomechanicznymi.

 Obrazy wyselekcjonowane przez pana Kuczerepę, na potrzeby piątkowej wystawy,  to  przede wszystkim prace surrealistyczne  i pełne symbolizmu. W niezwykle zręczny sposób przeniósł artysta na płótno wizje z pogranicza snu i fantastyki. Jego malarstwo jest udaną próbą zmierzenia  się z emocjami, które są wyzwalane przez wydarzenia i  sytuacje pojawiające się w otaczającej go rzeczywistości. Inspiracje, jak sam powiedział, stanowią dla niego również książki. Jeden z pokoi we własnym domu przekształcił w pracownię malarską. W procesie tworzenia zawsze towarzyszy mu muzyka. Niezwykłe efekty swojej pasji określa mianem „nadrealizmu”.

Pan Skaza pokazał na wystawie cześć swoich instalacji 3D pt. „Biomechaniczne kobiety”. Zwiedzający mogli też obejrzeć cykl pt.  „Potwory morskie”. To dzieła inspirowane książkami Howarda Phillipsa Lovecrafta, a także  filmami z  serii „Obcy”. Widać w nich postapokaliptyczne spojrzenie na świat. Instalacje, zaprezentowane w bibliotece, reprezentują fantastykę zmierzającą w stronę horroru. Prace artysty powstają metodą upcyklingu. Oznacza to używanie materiałów już istniejących. Nierzadko są to przedmioty przez nas wyrzucane i określane jako śmieci. Można zaryzykować stwierdzenie, że tworząc swoje instalacje pan Skaza przyczynia się  do ochrony naszej planety. Autor, w trakcie prezentacji swoich dzieł, podkreślił, że często plan obiektu, jaki tworzy jego wyobraźnia, znacząco różni się od jego końcowego wyglądu.

Wystawa w więcborskiej bibliotece to przykład nowatorskiego podejścia do spraw sztuki i jej prezentacji szerokiemu gronu odbiorców. Artyści o podobnych zamiłowaniach, ale o  różnym warsztacie, razem  przekazują oglądającym swoje spojrzenie na świat. Można tu dostrzec wiele przeciwieństw ale i  mnóstwo zbieżności. Warto przyjść do Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej, by podziwiać tę niecodzienną ekspozycję. Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do 4 listopada 2019 roku. Zapraszamy.

Katarzyna Włodarczak – Urząd Miejski w Więcborku