Zapraszamy do Muzeum Okręgowego w Pile na wystawę „Wrzesień 1939 w regionie nadnoteckim”

W Muzeum Okręgowym w Pile czynna jest wystawa czasowa: „Wrzesień 1939 w regionie nadnoteckim”. Wystawę zorganizowano z okazji 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej i można zwiedzać ją do 3 listopada 2019 roku.

Na wystawie zaprezentowano pamiątki po Straży Granicznej, która strzegła zachodniej granicy II RP oraz obiekty po licznych organizacjach paramilitarnych działających po polskiej stronie granicy w okresie międzywojennym. Częścią wystawy są także pamiątki po Wojsku Polskim, które walczyło na naszych terenach w 1939 r. Szczególnie eksponowany jest 7 Pułk Strzelców Konnych z Poznania i jego dowódca płk Stanisław Królicki. Zbiór pamiątek po dzielnym oficerze, który poległ w 1939 r. został przekazany przez jego rodzinę, która zamieszkała po wojnie w Wieleniu.

Łącznie na wystawie prezentowanych jest kilkaset oryginalnych obiektów w tym 16 kompletnych sylwetek mundurowych, które dziś są wielką rzadkością.

Lekcja muzealna do wystawy (kl. VII-VIII oraz szkoły średnie)

„Wrzesień 1939 w regionie nadnoteckim”

1 września o godzinie 1.40 oddziały niemieckie zaatakowały Jeziorki, gdzie w obronie urzędu celnego poległ kapral Piotr Konieczka. Tak rozpoczęła się II wojna światowa w regionie nadnoteckim… O tym co było dalej usłyszeć można podczas lekcji w muzeum.

Zapraszamy!

Muzeum Okręgowe w Pile