Zwiedzaj Dolinę Dolnej Wisły z Paszportem do Natury – 9. edycja kampanii Paszport Turystyczny

Góry, parowy, jaskinie, grodziska. Otwarte przestrzenie malowniczych parków krajobrazowych – Chełmińskiego, Nadwiślańskiego i utworzonego niedawno w okolicach Grudziądza – „Góry Łosiowe”. Wybierzmy się w podróż do krainy elfów… Tym razem gotyckie mury ziemi chełmińskiej pozostaną jedynie tłem wyprawy do świątyń Natury.

Kampania Paszport Turystyczny trwa w najlepsze! Co roku mieszkańcy naszego regionu
i turyści mogą skorzystać z podpowiedzi ciekawych wycieczek oraz tras zwiedzania
Kujawsko-Pomorskich Konstelacji dobrych miejsc.

Tym razem poznajemy miejsca związane z naturą, bezpiecznie, zachowując dystans społeczny. Jest to odpowiedź na obecną sytuację, jak i obawy wielu osób przed długimi, dalekimi podróżami. Poznając nasz region z aplikacją Paszport Turystyczny, nie musimy rezygnować z wakacyjnych przygód. 

W paszporcie znaleźć można także ciekawostki i nieznane fakty dotyczące odwiedzanych miejsc. Na liście punktów, które warto odwiedzić, znalazły się zarówno rozpoznawalne atrakcje, jak i te mniej reklamowane, ale równie urokliwie i zadziwiające.

Jednym z interesujących kierunków na poszportowej mapie jest Dolina Dolnej Wisły. Tereny te urzekają malowniczością okolic jednej z nielicznych dzikich rzek Europy. Swym zasięgiem obejmują nie tylko wiele osobliwości przyrodniczych i historycznych wsi, ale też zjawiskowo ulokowane nad Wisłą miasta i miasteczka.

„W naszym regionie jest wiele wyjątkowych miejsc, których siła i liczebność stanowią
o atrakcyjności województwa. Dolina Dolnej Wisły to nadal mało znana ziemia – nieustannie dostarcza zaskakujących wrażeń i pozwala wciąż odkrywać nowe miejsca, takie, o których wiele osób nigdy wcześniej nie słyszało. Tereny te kuszą zabytkami, kulturą, tradycją, znajdzie się tu coś dla entuzjastów geografii, historii czy miłośników malowniczych krajobrazów. Wycieczki piesze, rowerowe, kajakiem – jest mnóstwo możliwości ciekawego spędzania czasu w tych okolicach”
– mówi Jarosław Pająkowski, Dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą.

Kampania finansowana w ramach projektu „Edukacja społeczności zamieszkujących obszary chronione województwa kujawsko-pomorskiego: Lubię tu być… na zielonym!”

Co warto zobaczyć w Dolinie Dolnej Wisły z PASZPORTEM DO NATURY?

  • Czarcie Góry (Diabelce)

To rozciągające się między Świeciem a Sartowicami urwiste, porośnięte lasem parowy, stoki i klify, z których roztacza się malowniczy widok na ujście Wdy do Wisły. Ich wzniesienia osiągają niekiedy 60-80 m n.p.m., a najwyższy szczyt – Czarcia Kazalnica – 92 m.

  • Góry Łosiowe

Utworzony w 2018 roku park krajobrazowy na obszarze gmin Grudziądz i Rogóźno, związany z postacią prof. Ludwika Rydygiera. Zobaczyć tu można rzadkie i chronione gatunki zwierząt oraz rośnin. To urozmaicony krajobrazowo teren polodowcowy bogaty również w świadectwa naszej historii i kultury. Najwyższe wzniesienie Gór Łosiowych mierzy 88 m n.p.m.

  • Grodzisko „Talerzyk” w Topolnie

Wczesno-średniowieczna osada powstała prawdopodobnie na przełomie X/XI wieku. Do dziś zachowało się wysokie wzniesienie o charakterystycznym kształcie talerza. Ze szczytu rozpościera się szeroka i zachwycająca panorama na dolinę Wisły.

  • Parów Cieleszyński

Przez naukowców nazywany jest zaginionym światem. Podziwiać tu można ogromne, rzadko występujące pakiety skalne piaskowców, potężny okap o szerokości prawie 7 m i wysokości 1 m. Ścieżka prowadzi wzdłuż głębokiego wąwozu, na którego dnie płynie wartki strumień.

  • Jaskinia Bajka w Gądeczu

Prawdziwy naturalny fenomen, który pozostaje dowodem na wyjątkową historię geologiczną tego miejsca. Jaskinia powstała w piaskówcu, znajduje się ok. 12 m nad dnem wąwozu, w ścianie skalnej. Do jej wnętrza prowadzi wąski tunel o długości około metra.

  • Góra św. Wawszyńca w Kałdusie

Rezerwat stepowy o powierzchni 0,7 ha, położony między Starogardem a Chełmnem. Ścisłą ochroną rezerwatową objęto tu fragment zbocza doliny Wisły i wał ziemny wczesnośredniowiecznego grodziska.

Kampania finansowana w ramach projektu „Edukacja społeczności zamieszkujących obszary chronione województwa kujawsko-pomorskiego: Lubię tu być… na zielonym!”

  • Góra Zamkowa w Starogrodzie

Wzgórze na skraju malowniczo położonej wsi, z którego roztacza się imponujący widok na Dolinę Dolnej Wisły. We wczesnym średniowieczu w tym miejscu Krzyżacy zbudowali zamek obronny.Na górę prowadzi urokliwie położona ścieżka, w której pobliżu upamiętniono tablicą fakt realizacji w Starogrodzie zdjęć do jednego z odcinków serialu „Czterej pancerni i pies”.

  • Grudziądz

Miasto, które już od progu wita gości przepiękną panoramą. Wjeżdżając tu przez most na Wiśle oczom ukazuje się unikatowy zespół dwudziestu sześciu zabytkowych spichlerzy usytuowanych na nadwiślańskiej skarpie.Ciągnące się u podnóża spichrzy Błonia Nadwiślańskie to ulubione miejsce spacerów i wypoczynku mieszkańców miasta.Biegnące
z Błoni schody zaprowadzą nas prosto pod pomnik Ułana i dziewczyny.Stąd warto wybrać się na Górę Zamkową ze zrekonstruowaną wieżą Klimek. Z jej szczytu podziwiać można pejzaż
z wijącą się wstęgą Wisły.

  • Pałac Ostromecko

Miejsce, które urzeka swym pięknem, ciekawą historią, niesamowitą przyrodą i dwoma uroczymi pałacami usytuowanymi w sercu blisko 40-hektarowego parku. Przekraczając jego bramę przywita nas XIX-wieczny klasycystyczny Park Nowy. Jego rozległe tarasy prowadzą do ogrodu w stylu angielskim. Ogromne połacie trawników, pomnikowe drzewa i stawy zwane „Kluczykami” to idealne miejsce na spacer.

  • Chełmno

Malownicze, położone na dziewięciu wzgórzach miasto przyciąga imponującą panoramą. Widoki, które malują się od strony Wisły oraz od strony południowej, uruchamiają wyobraźnię. Podróżujący tu przed wiekami kupcy, rycerze i pątnicy, z pewnością  podzielali nasz zachwyt, a przynajmniej niepohamowaną ciekawość. Warto sprawdzić, co kryją ceglane gotyckie mury i świątynie o strzelistych wieżach.

Kampania finansowana w ramach projektu „Edukacja społeczności zamieszkujących obszary chronione województwa kujawsko-pomorskiego: Lubię tu być… na zielonym!”

Jak korzystać z aplikacji PASZPORT DO NATURY?

Wraz z aplikacją Paszport do Natury otrzymujemy nie tylko propozycje tras zwiedzania
– konstelacje – ale również opisy, ciekawostki i nieznane fakty dotyczące atrakcji. Dotychczasowa forma książeczki paszportowej w tym roku została zastąpiona aplikacją, którą bezpłatnie można pobrać na stronie:www.paszport.kujawsko-pomorskie.travel

Po jej zainstalowaniu i założeniu konta możemy ruszać w teren!

Za każdym razem, gdy odwiedzimy miejsce znajdujące się na paszportowej liście, otrzymamy punkty (na podstawie geolokalizacji). Celem zabawy jest zwiedzenie jak największej liczby zakaMARKÓW naszego regionu, a przy okazji zdobycie jak największej liczby punktów.

Proponowane siedem Konstelacji: Kujawy, Pałuki, Bory Tucholskie, Pojezierze Brodnickie, Dolina Dolnej Wisły oraz Toruń i Bydgoszcz to turystyczne marki województwa.

Dla najaktywniejszych użytkowników Kujawsko-Pomorska Organizacja Turystyczna przygotowała vouchery na pobyt w hotelach i gospodarstwach agroturystycznych w naszym województwie

Akcja potrwa do 18 października 2020 r. Więcej informacji znajdą Państwo na stronie: www.paszport.kujawsko-pomorskie.travel

Agnieszka Kowalkowska – Dyrektor biura Kujawsko-Pomorskiej Organizacji Turystycznej