24 lipca -Dzień Pszczółki Mai

Zbiór opowiadań o perypetiach zbuntowanej pszczółki napisał Waldemar Bonsels, Niemiec żyjący w latach 1881 – 1952. Pisarz ten był autorem książek głównie o tematyce podróżniczej i religijnej.  Młodsi czytelnicy po raz pierwszy spotkali się z sympatycznym owadem  już w 1912 roku. To wtedy opublikowano „Pszczółkę Maję i jej przygody”. Pierwsze polskie wydanie ukazało się 10 lat później. Książka szybko stała się bardzo popularna, nic więc dziwnego, że  przetłumaczono ją na około 40 języków. Dzięki temu Maję pokochały dzieci na całym świecie. W 63 lata po ukazaniu się opowieści wyemitowano serial animowany na jej podstawie. W krótkim czasie  powstały 104 odcinki bajki. W Polsce po raz pierwszy serial emitowany był w latach 80. i 90. XX wieku. Głosu pszczółce użyczyła Ewa Złotowska, a Guciem został Jan Kociniak. Każdy z nas kojarzy również tytułową piosenkę śpiewaną przez Zbigniewa Wodeckiego.

Główną bohaterką bajki jest przemiła pszczółka, która poznaje świat. Maja nie chce żyć według zasad, które od wieków panują w ulach. Uchodzi zatem za małą buntowniczkę. Nie można nie wspomnieć o jej przyjaciołach jak choćby trutniu Guciu, pasikoniku Filipie, pajęczycy Tekli, żuku Teodorze, dżdżownicy Magdzie czy myszy Aleksandrze. Postaci te prezentowały wady i zalety ludzi. Dzieci dzięki temu uczyły się, jak należy postępować i czego robić nie wolno. Animacja w piękny sposób pokazywała znaczenie przyjaźni, lojalności czy troski o innych. Uczyła tego, że warto być pracowitym, a działanie w grupie zawsze przynosi najlepsze efekty.

Bogaty zasób książek o przygodach pszczółki znajdziecie w zbiorach nakielskiej biblioteki. W dniu jej święta zachęcamy do wypożyczania i czytania.

Kamila Matylis – Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Nakle nad Notecią