50. rocznica wizyty prymasa Stefana Wyszyńskiego w Nakle nad Notecią

1 czerwca 1971 r. w Nakle nad Notecią gościł prymas Polski kard. Stefan Wyszyński, jeden z najwybitniejszych Polaków XX wieku.

Kardynał Stefan Wyszyński wizytował parafię pw. św. Wawrzyńca w Nakle. Oprócz nabożeństw w programie były spotkania z parafianami. Wielu mieszkańców Nakła pamięta tamtą wizytę. Anna Maria Maćkowska miała wtedy niespełna 4 lata. – Tego dnia przypadał Dzień Dziecka i szłam do przedszkola w kolorowym przebraniu. Odprowadzała mnie ciocia. Jedna z sióstr zakonnych, które wtedy m.in. prowadziły naukę religii dla najmłodszych, zaproponowała, abym wręczyła kwiaty prymasowi podczas powitania przez parafian. Pamiętam, że wręczałam wielki bukiet goździków. Prymas zapytał mnie o imię, a ja odruchowo powiedziałam „Hania”, bo tak na mnie wołano. Wziął mnie na ręce i podniósł w górę. Wtedy dopiero moja mama Jadwiga, stojąca w tłumie, dostrzegła, że to jej córkę trzyma kardynał na rękach – wspomina Anna Maćkowska. Tego dnia kardynał Wyszyński wizytował jeszcze parafię w Paterku.

Ważnym wydarzeniem było ofiarowanie prymasowi albumu fotograficznego poświęconego zbrodni dokonanej przez Niemców na mieszkańcach Nakła i Krajny w 1939 r. w Paterku. Album przygotował proboszcz nakielskiej fary, ks. Ignacy Klimacki. Kard. Wyszyński nie zabrał ze prezentu i ten pozostał w Nakle. W ten sposób powstała jedna z najlepszych publikacji fotograficznych, dokumentująca Zbrodnię Pomorską 1939 r. Można się tylko domyślać, dlaczego kardynał Wyszyński nie zabrał albumu. Wielce prawdopodobne jest twierdzenie, że znając tragiczne losy Polaków postanowił, aby tak ważne świadectwo pozostało w Nakle dla przyszłych pokoleń i historyków.

Nie była to jedyna wizyta kard. Wyszyńskiego w Nakle nad Notecią. Jedną z nich uwieczniono za pomocą kamery. Film można obejrzeć na stronie „Bydgoszcz na taśmie. Regionalne Archiwum Filmowe”.

Mariusz Gratkowski

Fot. Archiwum Anny Maćkowskiej

Autor zastrzegł sobie, że materiał ten może być wykorzystany tylko przez naszą redakcję

Kopiowanie, przetwarzanie, powielanie w całości lub w części treści opisu, zdjęć oraz wszelkich elementów graficznych a także przechowywanie w systemach wyszukiwania, umieszczanie na innych stronach www, przekazywanie, przesyłanie czy udostępnianie innym osobom wyżej wymienionych elementów bez zgody właściciela i autora jest zabronione. Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. (Dz. U. z 2019 r. poz. 1231 z późn. zm.).