AK – z miłości do Polski! Konferencja prasowa związana z obchodami 80. rocznicy przemianowania ZWZ na AK

Z okazji 80. rocznicy przemianowania Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową Instytut Pamięci Narodowej przygotował wiele przedsięwzięć upamiętniających tę największą podziemną armię Europy. Najważniejsze wydarzenia zostaną zaprezentowane podczas konferencji prasowej z udziałem prezesa IPN dr. Karola Nawrockiego – 10 lutego (czwartek) 2022 r. o godz. 10.00, Przystanek Historia, ul. Marszałkowska 21/25 w Warszawie.

W konferencji, obok prezesa IPN, udział wezmą prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Teresa Stanek ps. Mitsuko, prezes operatora PGE Narodowego Włodzimierz Dola oraz dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN Adam Hlebowicz.

Najważniejszym przedsięwzięciem IPN w ramach obchodów 80. rocznicy przemianowania ZWZ na AK jest przygotowana przez Biuro Edukacji Narodowej wystawa dotycząca najistotniejszych faktów związanych z polskim podziemiem, prezentowana w całym kraju przez cały rok. Ważnym projektem pionu edukacji Instytutu jest także konkurs dla młodzieży „Podziemna armia. Ludzie, miejsca i walki Armii Krajowej”. Szczegóły pod linkiem: https://bit.ly/3rhPyI6.

„80/80. Bohaterowie Armii Krajowej” – to tytuł projektu Oddziału IPN w Krakowie. Jest to cykl infografik prezentujących wybranych 80 Bohaterów Armii Krajowej. Jego celem jest prezentacja zróżnicowania polskiego podziemnego wojska. Wśród wybranych postaci są te powszechnie znane, jak dowódcy Armii Krajowej, jak i te, które nie zapisały się w powszechnej społecznej świadomości historycznej. Zaprezentujemy Bohaterów ze wszystkich Okręgów Armii Krajowej. Przypominamy dowódców i szeregowych żołnierzy, sztabowców, żołnierzy oddziałów dywersyjnych, oficerów wywiadu, kurierów, łączniczki czy osoby zaangażowane w produkcję konspiracyjnej broni lub obsługujące komórki przerzutów powietrznych.

Kolejnym ważnym przedsięwzięciem jest współpraca IPN z PGE Narodowym. Na elewacji stadionu, 14 lutego od godz. 17.00 zostanie wyświetlone hasło „AK – z miłości do Polski”.

Prezes IPN z okazji rocznicy przygotował także krótki apel, który będzie można obejrzeć na kanale IPNtv w serwisie YouTube 14 lutego od godz. 10.30. Dr Karol Nawrocki napisał też trzy artykuły, przypominając w nich o przyświecających żołnierzom AK ideałach, stawiając ich za wzór do naśladowania dla kolejnych pokoleń Polaków. Teksty zostaną opublikowane w Polsce oraz poza jej granicami w kilku językach.

Poza tym IPN w całej Polsce przygotował akcję billboardową dotyczącą rocznicy. Za jej pomocą przypomnimy o kluczowych a coraz mniej znanych faktach dotyczących AK w zestawieniu ze znanym i chętnie obchodzonym dniem św. Walentego. Dzięki akcji uzyskamy szerokie grono odbiorców, którym przypomnimy o zbliżającej się rocznicy. Przygotowaliśmy też koszulki z przewodnim symbolem tegorocznych obchodów.

Prosimy o potwierdzenie udziału w konferencji do 10 lutego 2022 r. do godz. 8.15 na adres media@ipn.gov.pl

Konferencja będzie transmitowana na IPNtv:

Po agresji niemieckiej i sowieckiej we wrześniu 1939 roku życie państwowe zeszło do konspiracji. Rząd polski działający na uchodźstwie – najpierw we Francji, a później w Londynie – kontynuował działalność władz państwowych z lat 1918–1939. W podziemiu odtworzono struktury władzy cywilnej oraz siłę zbrojną. Od 14 lutego 1942 roku była nią Armia Krajowa, najsilniejsza i najlepiej zorganizowana podziemna armia europejska II wojny światowej.

Więcej: https://przystanekhistoria.pl/pa2/tematy/armia-krajowa/51799,Powstanie-Armii-Krajowej.html

dr Marta Sankiewicz – Asystent prasowy Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu