Briefing prasowy Polski 2050 Szymona Hołowni w Bydgoszczy

Przedstawiciele Polski 2050 Szymona Hołowni z regionu zorganizowali dzisiaj briefing prasowy dotyczący programu „Polska na 6-tkę„, w którym przedstawili rozwiązania dla przedsiębiorców.

W briefingu, który przeprowadzony został przed II Urzędem Skarbowym w Bydgoszczy udział wzięli; Marcin Skonieczka, Sekretarz regionu w partii Polska 2050 Szymona Hołowni,  Marika Miechowicz, członkini partii i przedsiębiorczyni oraz Radosław Rataj, Skarbnik regionu.

Występujący w konferencji przedstawili 10 postulatów dla przedsiębiorców, stworzonych przez Polskę 2050.

Są nimi:
1. Żadnych podwyżek PIT, CIT i VAT przez 3 lata.
2. Przewidywalność podatków.
3. VAT tylko od zapłaconej faktury.
4. Zasiłek chorobowy płacony przez ZUS od 1. dnia.
5. Domniemanie niewinności podatnika.
6. Karniaki za błędy urzędów.
7. Proste przepisy dla mikrofirm.
8. Składka zdrowotna, a nie podatek.
9. Zwiększenie skuteczności sądów gospodarczych.
10. Przyjazne zasady interpretacji podatkowych.

Konferencję prasową rozpoczął Marcin Skonieczka.

„Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa wytwarzają w Polsce prawie 50 proc. Produktu Krajowego Brutto. To przedsiębiorcy tworzą miejsca pracy, zapewniają wynagrodzenia swoim pracownikom. To przedsiębiorcy wdrażają innowacje, rozwiązują problemy ludzi, dostarczając im ułatwiające życie produkty i usługi. W skrócie mówiąc przedsiębiorcy sprawiają, że świat jest coraz lepszy. Zadaniem państwa, w tym samorządów jest to, aby wspierać rozwój przedsiębiorczości, aby tworzyć jak najlepsze warunku do prowadzenia i rozwoju biznesu – mówił Marcin Skonieczka, Sekretarz regionu woj. kujawsko-pomorskiego partii Polska 2050 Szymona Hołowni.

Poinformował, że w ostatnich kilku miesiącach przedstawiciele Polski 2050 Szymona Hołowni zorganizowali kilkadziesiąt spotkań z przedsiębiorcami. Wzięło w nich udział kilka tysięcy osób. Jego zdaniem przedsiębiorcy oczekują prostych i sprawiedliwych zasad, stabilnego prawa i przewidywalnego państwa.

„Wielu przedsiębiorców dzisiaj ma poczucie, że państwo traktuje ich jak przestępców. Chcemy to zmienić, dlatego przygotowaliśmy postulaty, które są lekarstwem na te wszystkie bolączki, o których mówili nam przedsiębiorcy. Wdrożenie dziesięciu postulatów „Polska na szóstkę” dla przedsiębiorców, spowoduje, że wzmocni się pozycja przedsiębiorcy wobec państwa, przedsiębiorcy zyskają więcej swobody i polska gospodarka złapie oddech, wróci na ścieżkę szybkiego wzrostu” – argumentował Skonieczka.

Marcin Skonieczka przedstawił też wybrane postulaty dla przedsiębiorców według Polski 2050 Szymona Hołowni.

Następnie głos zajęła Marika Miechowicz.

„Jako Polska  2050 proponujemy moratorium na podatki , zatrzymanie podnoszenia podatków na okres 3 lat od czasu przeprowadzenia wyborów.
Po 3-letnim moratorium zobowiązujemy się do wprowadzania zmian w PIT i CIT maksymalnie raz w roku  z odpowiednio długim vacatio legis. Wszelkie inne przepisy podatkowe będą wchodziły w życie maksymalnie dwa razy w roku (…). Wprowadzimy przepisy zobowiązujące do odpowiednio długich okresów na konsultacje społeczne”. – mówiła Marika Miechowicz, członkini partii oraz przedsiębiorczyni.

Miechowicz zwróciła też uwagę na sytuację mikroprzedsiębiorców.

„Papierologia, biurokracja, absurdy prawne. Polski przedsiębiorca w takim otoczeniu jawi się jako wojownik, który na każdym kroku natrafia na biurokratyczną minę (…) dlatego wprowadzimy ograniczenie stosowania wybranych przepisów wobec mikro- i małych firm do czasu osiągnięcia przez nie określonych poziomów zatrudnienia i obrotów.” – zapewniała Marika Miechowicz.

Opowiedziała też o postulatach dotyczących składki zdrowotnej oraz interpretacji podatkowych.

Jako trzeci głos w konferencji zabrał Radosław Rataj.

Radosław Rataj, Skarbnik regionu w partii Polska 2050 Szymona Hołowni zwrócił uwagę na sytuację podatników w Polsce. Mówił:

„Chcemy wprowadzić zasadę domniemania niewinności względem podatnika. Bezwzględnie musimy przywrócić i zastosować tę zasadę na wzór tej, obowiązującej w prawie karnym”.

Radosław Rataj poruszył również temat zasiłku chorobowego dla pracownika.

„Doprowadzimy do tego aby zasiłek chorobowy, który przez pierwsze 33 dni od zwolnienia lekarskiego pokrywa pracodawca, pokrywany był przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych od 1. dnia, a przyczyny przedłużającego się zwolnień lekarskich były dokładnie badane”. – przekazywał Radosław Rataj.

Zwrócił też uwagę na potrzebę zwiększenia skuteczności sądów gospodarczych oraz pomyśle Polski 2050 Szymona Hołowni na „karniaki” za błędy urzędów.

Transmisja z konferencji dostępna jest pod poniższym linkiem:
https://fb.watch/jZ3rDMQHOd/

Marika Miechowicz – Biuro prasowe Polska 2050