Członkowie drużyny szachowej I LO w Szubinie reprezentowali zespół Jemenu w lidze światowej Nations Cup 2020

Polskie media skupione są na lokalnych wydarzeniach, a na świecie trwa wiele konfliktów zbrojnych, których ofiary nikogo nie interesują. Co ciekawe najnowszy podręcznik dla klasy 8 szkoły podstawowej wymienia w oparciu o infografikę 16 przykładów tego typu. Czyli polski uczeń zapoznaje się z tym w szkole. Od 2015 roku w Jemenie trwa proxy war, w której obie strony konfliktu wspierały państwa trzecie. Koalicja złożona z USA, Arabii Saudyjskiej, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Senegalu, Maroka, Sudanu, Kataru, Wielkiej Brytanii i Francji, walczyło przeciwko Iranowi, Hezbollahowi, Państwu Islamskiemu i Al-Ka’idzie. Do tej pory 21 milionów osób wymagało pomocy lekarskiej, a połowa kraju cierpi z powodu głodu. W Jemenie mieszka 30 milionów osób …
W ramach solidarności z ofiarami wojny członkowie drużyny szachowej I LO w Szubinie reprezentowali zespół Jemenu w lidze światowej Nations Cup 2020. Turniej odbył się 3 listopada przy wykorzystaniu systemu Arena, tempem szachów błyskawicznych 3+0, w czasie 1 godziny. Najlepszym zawodnikiem Yemen Team został Piotr Szybowicz, który wywalczył 23 punkty (jeden z najlepszych startów w karierze – ranking uzyskany z turnieju 2349 punktów). II miejsce wśród jemeńskich szachistów zdobył Alan Jagodziński – 16 punktów, IV miejsce zajął Olaf Jagodziński – 13 punktów, a na VII miejscu uplasował się Adam Jagodziński – 8 punktów.
Szczegółowa lista wyników drużynowych przedstawiała się następująco: I miejsce Sudanese Chess Plyers (Sudan) – 205 punktów, II miejsce Romania Live Chess (Rumunia) – 204 punkty, III miejsce Mari Elchess (Republika Mari El Rosja) – 176 punktów, IV miejsce Mordowia (Republika Mordowii Rosja) – 169 punktów, V miejsce England Women (Wielka Brytania) – 157 punktów, VI miejsce Hungarian ChessClub (Węgry) – 115 punktów, VII miejsce Yemen Team (Jemen) – 101 punktów, VIII miejsce The Iranian Team (Iran) – 88 punktów, IX miejsce Ceylon Hunters (Sri Lanka) – 71 punktów, X miejsce BCA Indonesia ID (Indonezja) – 0 punktów. W zawodach startowało 176 szachistów. I miejsce w klasyfikacji indywidualnej wywalczył Alexandr Ledakov z Rosji.