Delegacja Powiatu Raciborskiego w Powiecie Nakielskim

Goście w Powiecie Nakielskim, jakimi byli przedstawiciele zaprzyjaźnionego Powiatu Raciborskiego zwiedzali nasz powiat od wtorku (13.06.2023) do czwartku (15.06.2023). W tym czasie poznali okoliczne tereny, miejsca i atrakcje oraz zacieśnili relacje z reprezentantami Powiatu Nakielskiego.

W skład delegacji raciborskiej wchodzili: Starosta Raciborski Grzegorz Swoboda, Skarbnik Powiatu Roman Nowak, Sekretarz Powiatu Beata Bańczyk i członkowie Zarządu Powiatu Ewa Lewandowska oraz Andrzej Chroboczek.

Pierwszego dnia wizyty po zakwaterowaniu w Pałacu Suchary goście odwiedzili Gospodarstwo Rybackie w Ślesinie, gdzie zjedli obiad, następnie udali się do Potulic. Po tym wstępie skierowali się do stolicy powiatu nakielskiego Nakła nad Notecią. Rozpoczęli zwiedzanie tego miasta od poczęstunku kawowego w zabytkowym Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Krzywoustego. Kustosz Muzeum Ziemi Krajeńskiej Anna Sergott poprowadził dalej grupę zwiedzających po mieście, zdradzając sekrety historii jego budynków i zakamarków. Za Nakła nad Notecią, zabytkowym autobusem, po wyczerpującym popołudniu udali się na kolację w Pałacu Suchary.

Intensywnie było również dnia drugiego. Od razu po śniadaniu w towarzystwie m.in. Wicestarosty Nakielskiego Tomasza Miłowskiego raciborscy przyjaciele odkrywali wiele interesujących miejsc m.in. Centrum Akceptacji i Aktywności Społecznej w Paterku, Muzeum Przyrody i Łowiectwa w Turzynie oraz Przystań Powiat Nakielski. Nim to jednak nastąpiło odbyło się spotkanie w Starostwie Powiatowym w Nakle nad Notecią. Nie zabrakło także grilla, rejsu statkiem „Jadwiga” i wieczornego spotkania, na którym zaprezentowały się SVAHY – kobiece trio, wykonujące muzykę na nieoczywistych, dawnych instrumentach, takich jak lira korbowa, bęben obręczowy czy suka biłgorajska.

Ostatni dzień pobytu nie obejmował zwiedzania i poświęcony był pożegnaniu z Powiatem Nakielskim.

Powiat Raciborski leży nad rzeką Odrą, u północnych wrót Bramy Morawskiej, która położona jest na terenie Czech. Powiat graniczy z powiatami: wodzisławskim, rybnickim, gliwickim oraz należącymi do województwa opolskiego powiatami: kędzierzyńsko – kozielskim oraz głubczyckim. W skład powiatu raciborskiego wchodzi 8 gmin.

To w powiecie raciborskim komponowali Beethoven, Liszt i Mendelssohn, a lata młodości spędzał Joseph von Eichendorff – romantyk niemiecki.Tu przetrwały stare średniowieczne twierdze, pałace szlacheckie czy barokowe kościoły. Tu działa także najstarsza polska kuźnia z 1702 roku i tu spotkać można najstarszą „raciborzankę”, Dżet-Amonet-ius-anch, która urodziła się w IX w p.n.e.

Stąd wywodzą się kluski śląskie, którymi kobiety obrzucały atakujących Mongołów.

Tu polował cesarz Wilhelm II, i tu znajduje się unikalna w skali europejskiej ekspozycja jedenastu zdobionych trumien i sarkofagów.

Tu także działa stacja sejsmologiczna oraz przyprawiająca dziś o dreszcze wielu zwiedzających ekspozycja dawnych technik dentystycznych.

Powiat Raciborski ma zostać partnerem Powiatu Nakielskiego. Stosowne zapytanie starosta nakielski Tadeusz Sobol przekazał zaprzyjaźnionemu powiatowi w oficjalnym zaproszeniu do współpracy. Podpisanie porozumienia o współpracy planowane jest na jesień bieżącego roku. W ramach nawiązywania współpracy i pogłębiania relacji w drodze do porozumienia Powiat Nakielski gościł już kilkukrotnie w Powiecie Raciborskim oraz posiada wspólnych partnerów zagranicznych – niemiecki powiat Elbe-Elster

 

źródło: Starostwo Powiatowe w Nakle nad Notecią