Drugie w 2020 roku posiedzenie Konwentu Burmistrzów Województwa Kujawsko-Pomorskiego

W ubiegłym tygodniu miało miejsce posiedzenie Konwentu Burmistrzów Województwa Kujawsko – Pomorskiego. Z powodu pandemii, odbyło się ono zdalnie w formule wideokonferencji.

W spotkaniu uczestniczyli Burmistrzowie – Członkowie Konwentu oraz zaproszeni goście: Wojewoda Kujawsko – Pomorski Mikołaj Bogdanowicz, Wicewojewoda Kujawsko-Pomorski Józef Ramlau, Dyrektor Wydziału Infrastruktury i Rolnictwa Kuj – Pom. Urzędu Wojewódzkiego Zygmunt Borkowski, Dyrektor Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu Elżbieta Siemiątkowska, Zastępca Dyrektora Departamentu Wdrażania RPO Michał Heller,  Zastępca Dyrektora Departamentu Wdrażania RPO Michał Stańczak, Prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu Ireneusz Stachowiak, Dyrektor Oddziału Terenowego w Bydgoszczy KOWR Stanisław Zimnicki.

Konwentowi przewodniczył Sławomir Napierała – Burmistrz Miasta i Gminy Nakło nad Notecią i jednocześnie Przewodniczący Konwentu Burmistrzów.

Drugie w 2020 roku posiedzenie Konwentu zdominowane było przez kwestie zaawansowania realizacji projektów unijnych wdrażanych przez samorządy, rozliczania inwestycji przez Urząd Marszałkowski w Toruniu, a także kwestie możliwości dofinansowania dla samorządów w obecnej trudnej dla całego kraju sytuacji, w tym najmniejszych jednostek samorządu terytorialnego.

Obrady były także okazją do poruszenia kwestii przeciwdziałania pandemii COVID-19. W tym zakresie Wojewoda Kujawsko – Pomorski przedstawił sytuację w naszym województwie, między innymi liczbę zachorowań, stan przygotowania służby zdrowia a także działania władz województwa w zakresie bezpieczeństwa mieszkańców i współpracy z samorządami. Podziękował także wszystkim samorządowcom za zaangażowanie w podejmowanie przedsięwzięć na rzecz mieszkańców i przeciwdziałania skutkom pandemii.

Wszyscy członkowie Konwentu mieli także możliwość zapoznania się z przygotowaną wcześniej przez Urząd Marszałkowski prezentacją na temat realizacji Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014 – 2020.

Dyrektor Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu Elżbieta Siemiątkowska przedstawiła informację w zakresie wysokości dofinansowania działań dla samorządów, ilości zawartych umów w ramach PROW, a także o konkursach dla samorządów, m.in. ogłoszonego przez Zarząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego naboru wniosków o przyznanie pomocy dla operacji typu „Kształtowanie przestrzeni publicznej”, w ramach działania „Podstawowe usługi i odnowa wsi na obszarach wiejskich” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Podczas spotkania przekazane zostały na ręce samorządowców podziękowania ze strony Pani Dyrektor oraz słowa zadowolenia ze współpracy; dzięki środkom PROW udało się zrealizować wiele istotnych inwestycji w obszarze dróg, kanalizacji czy targowisk.

Kolejnym tematem było również wykorzystanie środków z Europejskiego Funduszu Społecznego, zasady przekazywania środków finansowych na składane projekty oraz warunki i terminy składania wniosków. Na zadawane pytania przez uczestników obrad odpowiadał Zastępca Dyrektora Departamentu Wdrażania RPO Michał Heller oraz Zastępca Dyrektora Departamentu Wdrażania RPO Michał Stańczak.

Istotnym punktem podczas obrad były tematy związane z wykorzystaniem środków na inwestycje i alokacją środków na rok 2021 w zakresie Programu Funduszu Dróg Samorządowych. Wszelkie niezbędne informacje w tym zakresie przekazał obecnym Dyrektor Wydziału Infrastruktury i Rolnictwa Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy Zygmunt Borkowski. Samorządowcy podkreślili fakt, iż Fundusz jest niezwykle istotnym instrumentem dla wszystkich samorządów.

Z tego też powodu Przewodniczący Konwentu Sławomir Napierała podziękował Wojewodzie Kujawsko- Pomorskiemu oraz  Dyrektorowi Wydziału Infrastruktury i Rolnictwa za bardzo dobrą współpracę w tym zakresie, a także za sprawne rozliczanie inwestycji.

Prezes  Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu Ireneusz Stachowiak szeroko omówił wszystkim obecnym założenia Programu Priorytetowego „EKO-KLIMAT 2020 – woda, powietrze, ziemia”. Jest to preferencyjny Program Pożyczkowy Funduszu, którego celem jest wspieranie przedsięwzięć z zakresu ochrony środowiska objętych priorytetami w Strategii działania WFOŚiGW. Realizowany będzie w latach 2020-2023.

W ostatnim czasie pojawiły się dobre wiadomości dla wszystkich samorządów, na terenie których znajdują się miejscowości tzw. popegeerowskie. W tych samorządach będzie możliwe korzystanie z dofinansowania na przedsięwzięcia polegające zarówno na termomodernizacji, jak i wymiany źródeł ciepła w budynkach wielorodzinnych. Zmiany mogą wejść w życie na początku przyszłego roku. Szczegóły przedstawił obecny podczas obrad Dyrektor Oddziału Terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Stanisław Zimnicki, który podkreślił, iż cieszy go fakt, wprowadzonych nowych możliwości działań w tym obszarze.

Należy podkreślić, iż obrady przebiegały w sposób merytoryczny, obfitowały w trafne spostrzeżenia i konstruktywne wnioski. Na koniec Przewodniczący Konwentu podkreślił, że obrady są czasem dyskusji o rzeczach ważnych dla samorządów i ich mieszkańców, ale także okazją do wymiany doświadczeń w wielu dziedzinach.

Po czym zakończył wideokonferencję.

źródło: UMiG Nakło nad Notecią