Dzisiaj przypada Dzień Kubusia Puchatka

18 stycznia dzieci na całym świecie obchodzą Dzień Kubusia Puchatka. W tym dniu urodził się autor książek „Kubuś Puchatek” i „Chatka Puchatka” A.A. Milne, które napisał dla swojego synka Krzysia. Wizerunek amatora miodku zamieszkującego Stumilowy Las zna prawie każde dziecko. Ukochany przez miliony dzieci na całym świecie pluszowy miś, zwany jest misiem o bardzo małym rozumku, zamieszkałym w Stumilowym Lesie. Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka obchodzimy 18 stycznia ponieważ tego dnia urodził się autor (1882 rok).

Puchatka pokochali odbiorcy w każdym wieku. Z czasem historie o Puchatku wyszły poza obszar książek – zaczęły pojawiać się m.in. na deskach teatrów na całym świecie (w Polsce słynne było słuchowisko radiowe opowiadające o misiowych przygodach).

Nic dziwnego, że ekranizacją zainteresowała się największa wytwórnia filmowa – The Walt Disney Company, która ożywiła misia i jego leśnych kompanów, tworząc liczne filmowe wersje – od telewizyjnych serii w odcinkach, po pełnometrażowe filmy. Ostatnia kinowa animacja pt. „Kubuś i przyjaciele” miała premierę w 2011 roku i powstała na podstawie powieści „Powrót do Stumilowego Lasu”, wydanej w 2009 roku. Była to pierwsza, oficjalna kontynuacja utworów z lat 20., napisana przez  Dawida Benedictusa, zainspirowanego twórczością Milne’a.

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczka w Nakle nad Notecią zaprasza najmłodszych do zapoznania się z bajkami o Kubusiu Puchatku w dniu jego urodzin. Przy ulicy Bartkowskiego 1 w Bibliotece Dziecięcej znajdziecie mnóstwo książek o przygodach żółtego misia.

Autor: Sandra Pruska PiMBP w Nakle nad Notecią