Dzisiaj w KPCK: O Edgarze Allanie Poem – spotkanie ze Sławomirem Studniarzem

Dzisiaj, 5 kwietnia 2024 (piątek) o godz. 18:00 w Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury w Bydgoszczy w Salonie Hoffman, pl. Kościeleckich 6 odbędzie się spotkanie ze Sławomirem Studniarzem pt. O Edgarze Allanie Poem i o pisaniu poezji. Wstęp wolny

Prowadzenie: Tadeusz Krajewski

Sławomir Studniarz, ur. 1965, doktor habilitowany w dziedzinie literaturoznawstwa, pracuje na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. W pracy naukowej zajmuje się między innymi relacją między brzmieniem a znaczeniem w poezji anglojęzycznej. Główny obszar jego zainteresowań stanowi jednak twórczość Edgara Allana Poego, której poświęcił trzy książki, dwie wydane w Polsce, jedną w USA. W swoim dorobku ma także liczne artykuły w prestiżowych czasopismach naukowych, takich jak „The Edgar Allan Poe Review”, „Poe Studies”, „The Journal of Beckett Studies”. W 2020 roku został wybrany na członka zarządu amerykańskiego towarzystwa naukowego Poe Studies Association. Funkcję tę sprawował przez 2 lata. Jest również tłumaczem literatury anglojęzycznej i przełożył ponad 40 książek. Największą popularnością wśród czytelników cieszą się jego przekłady opowiadań Poego, kilkakrotnie wznawiane od 2003 roku. W 2022 roku nakładem wydawnictwa Marginesy ukazał się poszerzony zbiór zatytułowany Opowiadania prawie wszystkie. Wiersze zaczął pisać niedawno i tworzy zarówno w języku polskim, jak i angielskim. W 2023 roku wydał Aforyzmy metafizyczne i inne wiersze. Sławomir Studniarz wychował się i dorastał w Bydgoszczy.

„Wiersze Sławomira Studniarza są wyjątkowe. Wydaje się, że ułożył je poeta pochodzący z minionych dziesięcioleci. To mylne wrażenie wynika stąd, że przypominają one, że poezja nie jest tylko komunikatem o sytuacji, o banalnym zdarzeniu czy o zniesmaczeniu życiem. Wiersze te z jednej strony są wizyjne i plastyczne, a z drugiej misterne językowo. Mają swój rytm i nerw. Lektura poezji jest obcowaniem z tajemniczymi obrazami. Czytasz, więc zapoznasz się z szyfrem. Przypominasz sobie, że wiersz jest dziełem sztuki, a nie skowytem czy brutalnym gestem, którego podstawowym celem jest nachalne zawracanie głowy”.

prof. Zbigniew Chojnowski

 

źródło: KPCK w Bydgoszczy