Harcerze z województwa kujawsko-pomorskiego przystąpili do kampanii „Dumni z Polski”

Pandemia mocno skomplikowała działalność ZHP, a w wielu wypadkach praktycznie ją zawiesiła. Nowy rok harcerski jednak właśnie się rozpoczyna – z nadzieją na powrót do normalności. Wybranym hufcom w naszym województwie towarzyszy wyjątkowa kampania pod hasłem „Dumni z Polski”. Harcerze w różnych częściach kraju zamierzają zaakcentować swój udział w tej inicjatywie 11 listopada.

– Nadchodzące Narodowe Święto Niepodległości to doskonała okazja, by przypominać młodemu pokoleniu, jak wiele jest powodów do dumy z własnej ojczyzny. Ten rok jest szczególny, bo przypada w nim stulecie wielkiego zwycięstwa nad bolszewikami. Organizacje harcerskie mają do spełnienia wielką misję w obszarze edukacji patriotycznej – szczególnie w specyficznych okolicznościach, w jakich znaleźliśmy się ze względu na epidemię. Bardzo się cieszę, że mogliśmy wesprzeć ich działalność – mówi Krzysztof Tenerowicz, prezes Centrum Grabskiego, pomysłodawca akcji skierowanej do kilkudziesięciu organizacji harcerskich w całej Polsce. Jeszcze w maju trafiły do nich bezpłatne materiały o tematyce patriotycznej i biało-czerwone gadżety. To m.in. chorągiewki, baloniki, długopisy i notesy, ale też gry planszowe i materiały edukacyjne przybliżające sylwetki wybitnych Polaków oraz ich osiągnięcia.

W województwie kujawsko-pomorskim kampanią zostały objęte Hufiec Brodnica im. Ziemi Michałowskiej i Hufiec Nakło nad Notecią im. Powstańców Wielkopolskich. Było to możliwe dzięki wsparciu finansowemu inicjatywy przez darczyńcę – Fundację LOTTO im. Haliny Konopackiej.

Obydwu hufcom wiele planów pokrzyżowała epidemia, choć w Brodnicy jeszcze w maju i czerwcu udało się zorganizować grę terenową „Dumni z Polski”. Z kolei harcerze z Nakła nad Notecią planują wykorzystać materiały w październiku podczas akcji Harcerski Start oraz oczywiście przy okazji 11 listopada. Kampania bardzo dobrze wpisuje się w obchody stulecia powrotu Nakła nad Notecią do Macierzy.

Kampania „Dumni z Polski” to ogólnopolska inicjatywa, w którą włączyły gminy i powiaty w całym kraju, a także wiele zagranicznych placówek – ambasad i konsulatów RP. Pod hasłem „Dumni z Polski” zorganizowano już setki imprez: koncertów, zawodów sportowych i konkursów. Więcej informacji o kampanii można znaleźć na stronie internetowej www.dumnizpolski.pl.

Aleksandra Wójcik – Biuro kampanii „Dumni z Polski”