Joanna Mioduchowska i jej liryczne piosenki w nakielskiej bibliotece

W deszczowe popołudnie, 22 lutego 2024 roku zawitała do nakielskiej biblioteki Joanna Mioduchowska, pieśniarka, autorka piosenek, które znalazły uznanie zarówno w kręgach piosenki autorskiej,  poezji śpiewanej, muzyki  folk i blues, ostatnio także muzyki country.Śpiewa akompaniując sobie na gitarze i harmonijkach ustnych solo lub w większym składzie instrumentalnym.  Laureatka  wielu muzycznych  festiwali piosenki autorskiej. Należy do Grupy Literacko – Muzycznej Terra Poetica.Jest autorką słów piosenek wykonywanych m in. przez zespół „Elektryczne Gitary”,  jak np. piosenka „Ja mam szczęście” – płyta i film „Killerów 2-óch” oraz „Wnoszą- wynoszą” – płyta „Słodka maska„.

W trakcie recitalu „Schadzka spóźniona” wybrzmiały liryczne piosenki o miłości – o początku miłości, o poszukiwaniu miłości, o pisaniu o miłości… Mogliśmy usłyszeć m.in. Jej autorski utwór „Listy pełne słów”.
Pani Joanna oprócz piosenek  całkowicie autorskich  wykonuje  także piosenki  do słów poetów  klasyków. Usłyszeliśmy utwory:  „Przestroga” do słów Adama Asnyka, „Nad ranem” do słów Bolesława Leśmiana oraz „Wspomnienia z młodości” do słów Juliana Tuwima.

Usłyszeliśmy też piosenkę  „Do Ciebie coraz bliżej”, która powstała 20 lat temu, przeleżała w szufladzie sporo czasu i zaistniała podczas ostatniego konkursu na „Piosenkę Drogi”.

W repertuarze Joanny Mioduchowskiej  znajdują się także piosenki do słów poetów współczesnych. Usłyszeliśmy „Tajemnicę świtu” do słów Tadeusza Knyziaka oraz „Światełka” do słów Małgorzaty Krusiewicz.

Recital zakończyło wykonanie piosenki Zbigniewa Wodeckiego  „Lubię wracać tam, gdzie byłem”, która wycisnęła niejedną łzę. Za sprawą wybrzmiewających akordów, płynących słów,  ale też niskiego głosu pieśniarki o bardzo  kojącej barwie, można było  zakosztować  nostalgicznych klimatów.

 

 

Jolanta Dąbrowska – Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Nakle nad Notecią