Katyń – nie zapomnimy!

W całym regionie obchodziliśmy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Marszałek Piotr Całbecki uczestniczył w uroczystościach na skwerze Dębów Katyńskich w Toruniu, wicemarszałek Zbigniew Ostrowski złożył kwiaty pod krzyżem katyńskim przy kościele  Świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy.

– Masowy mord na elicie naszego narodu dokonany wiosną 1940 roku był długo ukrywany i zakłamywany. Pamięć o tej tragicznej zbrodni jest jednak przede wszystkim w nas. Nigdy nie zapomnimy o jej ofiarach, nie zapomnimy o prawdzie! – mówił podczas uroczystości w Toruniu marszałek Piotr Całbecki.

– Ogromny szacunek należy się rodzinom katyńskim. To one w opresyjnym systemie, jakim była Polska komunistyczna, przechowały tę pamięć i przekazywały kolejnym pokoleniom. Dziękuję wam. Jesteście bohaterami! – stwierdził zwracając się do zebranych podczas bydgoskich obchodów wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.

Wiosną 1940 roku w rejonie Katynia w obwodzie smoleńskim (oraz w kilku innych miejscach) w Rosji NKWD, sowiecka policja polityczna, zamordowała 22 tysiące polskich jeńców wojennych, przede wszystkim przedstawicieli inteligencji, w tym oficerów Wojska Polskiego. Przez całe dziesięciolecia rosyjskie władze twierdziły, że Rosjanie nie mieli z tym nic wspólnego i odmawiały przyjęcia odpowiedzialności. W 1990 roku ostatecznie przyznały, że była to zbrodnia stalinowska.

 

Beata Krzemińska rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

zdjęcia: Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, obchody w Bydgoszczy, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP