Kcynia: O Lubaszczu – podczas kwietniowego spotkania z cyklu „Ciekawość świata”

Zapraszam na kwietniową Ciekawość świata, która odbędzie się w najbliższy piątek, 19 kwietnia br. o godz. 17.30 w Urzędzie Miejskim w Kcyni. Naszą gościnią będzie Monika Lis, założycielka inicjatywy Lubaszcz – z historią.

Od urodzenia przez niemal dwie dekady mieszkanka Lubaszcza i niezmiennie miłośniczka historii tej miejscowości. Absolwentka I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Krzywoustego w Nakle nad Notecią. Ukończyła studia magisterskie na Politechnice Poznańskiej na kierunku Elektrotechnika o specjalizacji Inżynieria Wysokich Napięć. Zawodowo zajmuje się automatyką przemysłową.

W trakcie spotkania w Kcyni:
– opowie dlaczego podjęła się opisania historii swojej rodzinnej, niewielkiej miejscowości;
– pokaże miejsca znajdujące się w Lubaszczu i okolicy, które były inspiracją do zadawania pytań: co tu było? kto tu mieszkał?
Ten wirtualny spacer po współczesnych miejscach okraszony zostanie historycznymi ciekawostkami.
Nie byłaby nasza gościni sobą (tzn. genealogiem-amatorem), gdyby nie nawiązała do źródeł, które pomogły jej w dotarciu do tych czasów, których nie pamiętają już nawet nasi dziadkowie. W trakcie spotkania będzie można nabyć książkę p. Moniki Lis zatytułowaną „Lubaszcz – z historią”.

 

 

Tekst: Justyna Makarewicz/Dźwiękowe Archiwum Kcyni

Zdjęcia wykorzystane na okładce zostały udostępnione przez p. Monikę Lis