Las to nie tylko drzewa i drewno

Las to także wiele miejsc skrywających tajemnice przeszłości, miejsc, w których oddawało się i oddaje do dziś hołd i cześć Bogu, czy mogiły poległych.
Raz w w tygodniu, około weekendu, Nadleśnictwo Szubin będziemy wrzucać post z ciekawostkami dotyczącymi właśnie takich miejsc. Na początek Cmentarz Ewangelicki na terenie Leśnictwa Borek.
Cmentarz ewangelicki położony jest ok. 800 m. za stacją kolejową Samostrzel. Od północy sąsiaduje z polem i drogą, od wschodu i południa ze skarpą i stawami, a od zachodu z drogą. Cmentarz założony w drugiej połowie XIX wieku należał przez cały czas swojego istnienia do trzech parafii, przed 1863 do Nakła, w latach 1863-1870 była to parafia Dębionek-Radzicz i od 1870 do 1945 roku – Sadki. Osada Borek wchodziła w skład obwodu nominalnego Samostrzel, będącego w posiadaniu rodziny Bnińskich. Mieściło się tu nadleśnictwo, a także zabudowania folwarczne. Żyli tu ludzie związani z lasami, m.in. Feliks Robowski – nadleśniczy i zarządca dóbr Borek na początku XX w. oraz Stanisław Kostka Łukomski (1874-1948) – syn leśnika, który został biskupem rzymskokatolickim.
Osadnictwo niemieckie
W okresie germanizacji w XIX wieku na nasze tereny napływały rzesze osadników niemieckich. Kolonizatorzy otrzymali ziemię za darmo w zamian za karczowanie lasów. Od tego momentu wiele miejscowości zaczęło zmieniać swoje oblicze i obok polskich gospodarstw coraz liczniej pojawiały się niemieckie. Na przełomie XIX i XX wieku procent ludności napływowej był miejscami znacznie większy od rdzennych mieszkańców. W przededniu II wojny światowej, Niemcy na tych ziemiach stanowili około połowę społeczeństwa.
źródło: Nadleśnictwo Szubin