Ludowa Akademia Filozoficzna Filo-Zośka

W dniach 3-5 sierpnia 2023 roku we wsi Studzienki (gm. Kcynia) odbyło się niecodzienne wydarzenie. Oto w malowniczo położonej Gacówce Pałuckiej, przez trzy dni odbywały się wykłady i wydarzenia artystyczne o tematyce popularno- filozoficznej. Znamienici goście, profesorowie, doktorzy i doktoranci, reprezentujący różne ośrodki naukowe w Polsce, prezentowali w sposób przystępny, choć niebanalny, ważne problemy naszego życia, związane m.in. z działaniem, pięknem, pismem, fotografią, symboliką społeczną i wojną. Prelekcje miały charakter interaktywny, dopuszczający do głosu wszystkich uczestników. To wszystko przy wesołym igraniu płomieni ogniska i tradycyjnym poczęstunku. W ten sposób zrodziło się ciekawe wydarzenie, podczas którego wysoka, profesjonalna myśl filozoficzna została połączona ze spotkaniem ludzi różnych zawodów, pokazem artystycznym i tradycyjną biesiadą. Rzecz wyjątkowa, godna uwagi i zapamiętania – w samym sercu Pałuk i lata!

Jarosław Jakubowski (Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy) „Zdążyć na czas”, mówił o działaniu we właściwym czasie, o trafieniu w czas, który nie jest ani wiecznością, ani prostym liniowym następstwem obojętnych chwil.
Łukasz Dominiak (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu) „Do czego mamy prawo?”, na kilku przykładach prezentował podstawowe założenia libertiarianizmu, takie jak np. prawo do własnego ciała, prawo do czynienia własnością tego, co stało się przedmiotem pracy.
Magda Krasińska (Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy) „Czym jest piękno i dlaczego należy poddawać je krytyce?”, przedstawiła krótką historię rozumienia piękna w kulturze europejskiej. Szczególną uwagę poświęciła przy tym oryginalnej koncepcji Diderota.
Samuel Maruszyński (Uniwersytet Wrocławski) „Jaźń ucieleśniona”, zaprezentował dwudziestowieczną historię filozoficznych i psychologicznych badań nad fenomenem doświadczenia własnej jaźni.
Paweł Szypowski „First things first – królestwo konieczności pierwszych potrzeb i determinantów organizmu”, ukazał znaczenie dla człowieka fundamentalnego wymiaru tego, co organiczne i ziemskie.
Anton Marczyński (Fundacja na Rzecz Myślenia im. Barbary Skargi, szef Sekcji Ukraińskiej Polskiego Radia) „Filozofia z wojny”, w przejmującym i osobistym wykładzie przedstawił trudną relację myślenia filozoficznego i doświadczenia wojny, odnosząc się wprost do sytuacji za naszą wschodnią granicą.
Mikołaj Ratajczak (Instytut Filozofii i Socjologii Państwowej Akademii Nauk, Collegium Civitas w Warszawie) opisał sugestywnie „Historię tęczowej flagi”, której obecna symbolika sięga wydarzeń XVI wieku.
Antoni Torzewski (Uniwersytet Szczeciński) „Chrześcijaństwo postmetafizyczne”, przedstawił swoją propozycję współczesnego rozumienia religii jako instytucji wolnej od metafizycznej przemocy. Podczas drugiego wykładu- „Jak na zdjęciu” dowodził, w jaki sposób sam fakt zrobienia zdjęcia tworzy zmodyfikowany i daleki od wierności obraz rzeczywistości.
Michał Galaszewski (Uniwersytet Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie) „Polemos”, przypomniał greckie rozumienia słowa polemos (walka, spór).
Daniel R. Sobota (Instytut Filozofii i Socjologii Państwowej Akademii Nauk), Michał Gacka „Święto pisma”, Performans filozoficzny przedstawiał quasireligijny obrzęd uroczystego odczytywania, radosnej celebracji oraz śmierci i pochówku księgi jako symbolu władania pisma.
Wojciech Przybysz, młody podróżnik, który niedawno wrócił z rowerowego rajdu po Europie (przejechał trasę z Polskie do Portugalii) przedstawił i omówił swoją twórczość fotograficzną.
Największe podziękowania kierujemy do osób bezpośredni zaangażowanych w organizację imprezy, szczególnie do Pań z KGW „Pokolenia” ze Studzienek, które piekły dla nas ciasto oraz dla Pań pracujących na co dzień w Urzędzie Miasta w Kcyni, które uraczyły nas tradycyjnym polskim jadłem!

Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków finansowych Powiatu nakielskiego oraz Gminy Kcynia. Dziękujemy!

Już niebawem kolejne wydarzenie- „Pałukowisko- Festiwal tradycji”, które odbędzie się 12 sierpnia w Studzienkach. Serdecznie zapraszamy.

Patrycja Cywińska – Stowarzyszenie dla Powiatu Nakielskiego