Mrocza: „CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM” – obchody 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

Dnia 1 sierpnia 2020 roku w Gminie Mrocza, po raz pierwszy obchodzono jednocześnie w dwóch miejscach uroczystość 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Pierwszym miejscem był Plac 1 Maja (Rynek), gdzie o godz. 17.00 grupa mieszkańców Powiatu Nakielskiego wraz z mieszkańcami Mroczy oddała należny hołd i cześć wszystkim Powstańcom, którzy stanęli w dniu 1 sierpnia 1944roku do heroicznego boju. Na pewno atrakcją było odpalenie rac i wzniesienie okrzyków „Cześć i Chwała Bohaterom” przez liczną grupę młodych ludzi przybyłych wraz z dziećmi na czele z Patrykiem Kaczmarkiem – sympatyków i jednocześnie uczestników Marszu Niepodległości w Warszawie z okazji 11 Listopada – Narodowego Dnia Niepodległości oraz biegów „Tropem Wilczym” organizowanych z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Gościliśmy ich również w Mroczy w dniu 1 marca br., gdy zorganizowaliśmy I edycję w/w biegu.

Drugim miejscem było Orle, gdzie przed grobem symbolicznego miejsca pochówku Marii, Iwony i Andrzeja Dunajewskich poległych w powstańczej Warszawie w dniu 31 sierpnia 1944r. odbyła się główna gminna uroczystość z okazji Narodowego Dnia Pamięci Powstania Warszawskiego. Wartę honorową przy grobie pełnili uczniowie Technikum Mundurowego w Mroczy, dh z JRM w Kowalewku oraz MDP z OSP w Witosłwiu. Program uroczystości obejmował odtworzenie Hymnu państwowego, Apel Pamięci, salwę honorową oddaną przez dh z Jednostki Ratownictwa Specjalnego w Kowalewku oraz złożenie przez przybyłe delegacje kwiatów na w/w grobie. Następnie po wysłuchaniu dźwięków syren upamiętniających godzinę „W” zgromadzeni goście, mieszkańcy, uczniowie dh z OSP w Witosławiu na czele Sztandaru OSP w Witosławiu i biało czerwonej flagi udali się na Mszę św. odprawioną w intencji Powstańców Warszawskich do Kościoła pw. Św. Macieja w Orlu. Sprawował ją ks. Tomasz Kapczyński Proboszcz Parafii. W odczytywanym Apelu Pamięci w Orlu, na jego zakończenie zwróciłem się do uczestników tej uroczystości nast. słowami „Do Was się zwracam, potomni! Pamiętajcie ofiarę krwi i życia złożoną na ołtarzu Ojczyzny przez powstańców i mieszkańców Warszawy, którzy godnie wypełnili swój obowiązek wobec Ojczyzny. Niech Ich postacie i bohaterskie czyny utrwalone w Waszej świadomości i tradycji oręża polskiego będą przykładem wierności żołnierskiej przysiędze w imię: „Boga, Honoru i Ojczyzny”. Niech pamięć umęczonych i pomordowanych mieszkańców Stolicy pozostanie na zawsze w sercach potomnych„.

Oba te wydarzenia sprawiły, że nasza pamięć o bohaterskich Powstańcach Warszawskich w Gminie Mrocza jest żywa. Dziękuję serdecznie wszystkim osobom zaangażowanym w te uroczystości za pomoc i udzielone wsparcie, dziękuję mieszkańcom Gminy Mrocza za aktywne włączenie się w obchody w naszej gminie poprzez osobisty udział. Spotykamy się za rok w większym gronie i z nowymi pomysłami.

Przewodniczący Rady Miejskiej w Mroczy Jarosław Odrobiński /mjr rez./ – główny koordynator obchodów