Muzeum rolnictwa powstanie w Piwnicach

Zespół dworsko-parkowy i związane z nim zabudowania folwarczne w Piwnicach w powiecie toruńskim oraz otaczające je grunty orne będą miejscem, w którym powstanie przyszłe muzeum rolnictwa i kujawsko-pomorskiej wsi. List intencyjny w sprawie przejęcia należącej obecnie do Uniwersytetu Mikołaja Kopernika nieruchomości podpisał wczoraj (3 kwietnia) w imieniu samorządu województwa marszałek Piotr Całbecki. Rozmowy na ten temat trwały od dłuższego czasu. Niszczejącymi obiektami zaopiekujemy się jeszcze w tym roku.

Zgodnie z założeniami w piwnickim zespole powstanie placówka o charakterze naukowo-badawczo-edukacyjnym, której głównym zadaniem będzie kultywowanie i upowszechnianie kultury i tradycji polskiej wsi. – Chcemy zachować te wartościowe pod względem historycznym obiekty. Będziemy tu pokazywać historię rolnictwa, które jest źródłem bogactwa tych ziem – mówi marszałek Piotr Całbecki. W rozmowie z dziennikarzami gospodarz województwa zapewnił, że jeszcze w tym roku będziemy mogli przedstawić koncepcję programową muzeum oraz wizualizacje brył i wnętrz.

Ponieważ formalności związane ze sprzedażą i kupnem nieruchomości muszą potrwać, UMK użyczy na razie samorządowi województwa wskazanej nieruchomość na 180 dni.

W liście intencyjnym, który w imieniu UMK podpisali rektor uczelni prof. Andrzej Sokala i prorektor prof. Przemysław Nehring, jest też mowa o współpracy w dziedzinie badań naukowych (biologia, ekologia na rzecz zrównoważonego rolnictwa, weterynaria, historia) oraz dzianiach na rzecz utworzenia w bydgoskim Collegium Medicum UMK kierunku lekarsko-dentystycznego.

 

Beata Krzemińska rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

zdjęcia: Ceremonia podpisania listu intencyjnego, fot. Andrzej Goiński/UMWKP