Nadleśnictwo Runowo Kr.: Rykowisko na Messach

Kiedy pola stają się puste po zakończonych żniwach, gdy poranna mgła przewija się po łąkach, a chłodne poranki coraz częściej stają się normą, oznacza to ,że za chwilę zacznie się rykowisko. Majestatyczny spektakl przyrody, gdzie swój czas miłości oznajmiają nam jelenie szlachetne.

Okres  rykowiska tj. okresu godowego jeleni, zaczyna się najczęściej od  pierwszej dekady września i trwa praktycznie do końca miesiąca . To właśnie wtedy można zauważyć zwiększone wędrówki jeleni gdzie na czele chmary (grupy jeleni) prym wiedzie najbardziej doświadczona łania zwana licówką, natomiast na końcu niestrudzenie kroczy za nimi byk. To prawdopodobnie on zadba o przekazanie najsilniejszych genów dla kolejnego pokolenia. Bywa jednak, że w tym samym miejscu i czasie pojawi się więcej chmar jeleni, za którymi podążają równie mocne i silne byki. Aby zdobyć bądź, też utrzymać chmarę byk musi udowodnić swoją siłę w starciu z rywalami. Jeśli uda mu się to może dumnie nosić miano tak zwanego byka stadnego. Demonstrację swojej obecności byki  zaczynają od imponujących i donośnych ryków. Ma to na celu zniechęcenie konkurentów do podjęcia walki. W przypadku, gdy rywale nie mają zamiaru ustępować, najczęściej dochodzi do krótkich, ale silnych walk. W gwarze łowieckiej najgłośniejszy byk o barytonowym brzmieniu zwany jest basistą. Poza areną na której główna rolę odgrywają mocne byki rywalizujące o łanie, znajdują się tak zwani kibice tj. młode byki, które oswajają się z tym z czym przyjdzie zmierzyć się im, być może następnej jesieni. Dla samców jest to intensywny i wyczerpujący czas, podczas którego tracą one nawet do 20 procent swojej wagi. Byki w tym czasie są mniej ostrożne przez co możemy je częściej obserwować.

Po zakończeniu  rykowiska w lesie zapada swoista cisza, a jelenie wracają do swoich ostoi i spokojnego żerowania, ponieważ cechuje je wyjątkowo skryty tryb życia. Efektem tych spektakularnych wydarzeń będą  młode cielęta, które łanie wydają na świat w maju i czerwcu następnego roku.

Lasy Nadleśnictwa Runowo również odbywają się rykowiska jeleni, jednak zdecydowanie najciekawszym miejscem tych miłosnych spotkań jest Torfowisko Messy, gdzie jelenie znalazły swoją prawdziwą ostoję. Obszar Zespołu Przyrodniczo-Krajobrazowego Torfowisko „Messy” to kompleks torfowisk administracyjnie położony jest na obszarze województwa kujawsko-pomorskiego w powiecie sępoleńskim we wsi Kawle i Świdwie, gmina Sępólno Krajeńskie oraz w miejscowości Nowy Dwór, gmina Więcbork.

tekst i zdjęcia: R. Zomkowski, B. Różycki