Największe polskie katastrofy: jak zatonął prom Heweliusz?

Polska historia jest pełna niewyjaśnionych katastrof. Jedną z nich jest zatonięcie na morzu Bałtyckim promu MF Jan Heweliusz w 1993 roku. Dlaczego doszło do tej tragedii? Czy można było jej zapobiec? To pytania, na które Discovery Channel odpowie w swojej nowej emocjonującej serii dokumentalnej – „Największe polskie katastrofy”.

13 stycznia 1993 roku prom MF Jan Heweliusz wypłynął ze Świnoujścia w kolejny rejs do szwedzkiego miasta Ystad. Na pokładzie znajdowały się sześćdziesiąt cztery osoby. Ze względu na awarię furty rufowej prom miał opóźnienie, które załoga starała się nadrobić. Niestety, w nocy na Bałtyku rozszalał się niespotykanie silny sztorm. W jego wyniku Heweliusz zatonął, a z całej załogi udało się uratować tylko kilka osób. Pasażerowie zginęli w lodowatych falach morskich.
W premierowym odcinku programu „Największe polskie katastrofy” nieliczni ocalali z załogi zrelacjonują kulisy rzeczywistych wydarzeń tamtej nocy. Kapitanowie żeglugi morskiej przeanalizują konstrukcję promu i jego awaryjność, a piloci ujawnią prawdę o przebiegu dramatycznej akcji ratunkowej.
W materiale znajdują się ujęcia archiwalne Telewizji Polskiej oraz zdjęcia ze zbiorów prywatnych.
Premiera pierwszego odcinka nowej serii dokumentalnej „Największe polskie katastrofy” już w poniedziałek 19 października o godz. 21:00 na antenie Discovery Channel! 
Marta Jerzykowska – Biuro Prasowe TVN Grupa Discovery