Nakło nad Notecią: Propozycje Muzeum Ziemi Krajeńskiej na październik br.

W związku z nadchodzącą jesienią, Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle nad Notecią przedstawia harmonogram wydarzeń na październik. Zaproponowane przez nas zajęcia będą się skupiać wokół tematyki święta zmarłych, a zatem z chwilą zadumy nad ogólnie pojmowaną przemijalnością. Szczegóły dotyczące uczestnictwa, zapisów i kosztów znajdują się na stronie www.muzeum.naklo.pl

  • 3 października wykonywać będziemy latawce. Zajęcia potrwają od godziny 9:00 do 12:00. Warsztaty przewidziane dla dzieci w wieku powyżej 7. roku życia. Dzieci młodsze mogą brać udział ale z dorosłym opiekunem.
  • Zajęcia ceramiczne „Jesienna zaduma” pod czujnym okiem prowadzącego Krzysztofa Kamila Przygody. Pierwsza część odbędzie się 3. października od 12:30 do 15:30, podczas niej przewidujemy pracę w glinie. Druga część, podczas której pokryjemy szkliwami wcześniej wykonane prace, odbędzie się 17. października i potrwa od godz. 11:00 do 14:00. Warsztaty adresowane do osób dorosłych i młodzieży.
  • Podczas warsztatów „Meksykańskie święto zmarłych”, spróbujemy spojrzeć na tematykę święta zmarłych w nieco inny sposób. W ramach zajęć, które odbędą się w Akademii Kulinarnej Szymona Brukwickiego uczestnicy wykonają z masy cukrowej tradycyjne meksykańskie dekoracje na święto zmarłych w tym kolorowe czaszki, róże i koguty. Zajęcia warsztatowe poprzedzi krótki wykład Anny Sergott. Dzieci poniżej dziewięciu lat mogą uczestniczyć wyłącznie z dorosłym opiekunem.
  •  Zapraszamy również na spacer tematyczny „W stronę ciszy. Tradycje i obrzędy związane z pochówkiem na Krajnie”. Uczestnicy wraz z przewodnikiem – Anną Sergott udadzą się w nostalgiczny spacer alejkami nakielskiego cmentarza, podczas którego będą mogli poznać różne zwyczaje i obrzędy związane z pochówkiem, jak i zobaczą najciekawsze nagrobki oraz poznają dziś już częściowo zapomnianą symbolikę nagrobną. W razie niepogody przeniesiemy się do wnętrza muzeum. W takiej sytuacji uczestnicy wysłuchają wykładu z prezentacją multimedialną oraz zapoznają się z muzealnym lapidarium. Koszt uczestnictwa wynosi 6,00 zł. Spacer odbędzie się 24. października.

Zapisy na poszczególne wydarzenia pod numerem telefonu 52 386 08 64.

Jednocześnie informujemy, że w związku z rozwojową sytuacją pandemiczną możemy być zmuszeni do odwołania części lub wszystkich wydarzeń.

Tomasz Pasieka Dyrektor Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle nad Notecią