Nakło nad Notecią: Przejazd śladem kolejki wąskotorowej

Dzisiaj, 16 kwietnia 2023 roku Prywatne Muzeum Historii – Garaż PRL w Nakle nad Notecią wspólnie z Prywatne Muzeum Techniki PRL w Sicienku i Prywatnym Muzeum Komunikacji w Paterku zorganizowali przejazd śladem kolejki wąskotorowej. Zgodnie z założeniami organizatorów przejazd odbył się pojazdami zabytkowymi w tym autobusu „ogórek”. Uczestnicy spotkali się na Park and Ride w Nakle nad Notecią gdzie znajdowała się stacja początkowa, a w budynku mieściła się kasa biletowa i poczekalnia. Uczestników powitał Grzegorz Trudziński dyrektor nakielskiego muzeum, również w imieniu obecnych Macieja Erdmana z Sicienka i Artura Lemańskiego z Paterka. W swoim wystąpieniu nawiązał do historii kolejki wąskotorowej, powiedział m.in.

„Kolejka powstała w 1895 roku i funkcjonowała do 1991 roku jako pasażersko-towarowa, a do 1994 jako towarowa. W roku 1995 zakończono definitywnie jej funkcjonowanie. Powstała głównie na potrzeby Cukrowni Nakło, w celu dowozu buraków i wywozu wysłodek. Później służyła do transportu innych produktów, jak choćby węgla do gorzelni i nawozów do PGR. Mieszkańcy wsi znajdujących się na trasie przebiegu kolejki dojeżdżali do szkół i pracy w Bydgoszczy i Nakle nad Notecią. Ostatni przejazd pasażerski był przejazdem turystycznym i odbył się w 1992 roku.”

W dzisiejszym przejeździe śladem ciuchci udział wzięli m.in. byli pracownicy: Alfons Łoś – zawiadowca stacji. Leszek Sieradzki kierownik utrzymania, Jan Sieradzki toromistrz. Wspominano także pracowników, których nie ma już wśród nas.  W trakcie przejazdu było kila przystanków, na których można było zrobić sobie zdjęcia, a zakończył się pieczeniem kiełbasek w Sicienku.

 

tekst i zdjęcia: Dariusz Wojciechowski