Nakło nad Notecią: Spotkanie polarne w Krzywoustym

26 stycznia 2024 roku w auli I Liceum Ogólnokształcącego im. B. Krzywoustego w Nakle nad Notecią odbyło się spotkanie z panią Ewą Grewling – podróżniczką i pasjonatką gór, która brała udział w pierwszej kobiecej zimowej wyprawie na najwyższy szczyt Spitsbergenu Newtontoppen.

W pierwszej części spotkania licznie zgromadzona młodzież obejrzała prezentację multimedialną, w czasie której pani Ewa najpierw opowiadała o szczegółach przygotowań do wyprawy, następnie o wielodniowej wędrówce do podnóża góry, a na końcu o samym ataku szczytowym, zakończonym wielkim, historycznym sukcesem.

W drugiej części spotkania uczniowie mieli okazję do zadawania pytań związanych z wyprawą i towarzyszącymi jej przeżyciami. Wyprawa wymagała długich przygotowań, zbierania doświadczeń, nabywania specjalistycznej wiedzy z zakresu regionów polarnych (uczestniczki korzystały m.in. z porad jednego z najbardziej doświadczonych polarników w Polsce – Wojtka Moskala), dobrej kondycji fizycznej i wytrzymałości psychicznej. Nadmienić należy, że już samo dotarcie z Polski do wyspy pod względem logistycznym nie należy do najprostszych, nie wspominając już o samym dojściu do podnóża góry. Wyprawa piesza rozpoczęła się w miasteczku Longyearbyen i po wielu dniach zakończyła się zdobyciem szczytu Newtontoppen. W czasie jej trwania uczestniczki musiały zmagać się z arktycznym mrozem, porywistym wiatrem, biwakami pod namiotem oraz potencjalnym zagrożeniem ze strony niedźwiedzi polarnych. Codziennie podejmowały też walkę z własną słabością.

Wydarzenie, w którym brali udział uczniowie oraz nauczyciele I LO: Andrzej Kinderman, Wiesława Łojek, Andrzej Otto, Krzysztof Kasprzyk i Krystian Żydek, odbyło się w ramach projektu „Spotkania z ciekawymi ludźmi”. Organizatorem spotkania był Krystian Żydek,nauczyciel geografii I LO im. Bolesława Krzywoustego.

Warto przypomnieć, że Spitsbergen, największa wyspa archipelagu Svalbard, położonego 800 km na północ od Norwegii, to miejsce, gdzie wielki ślad pozostawili Polacy i to zarówno w dziedzinie eksploracji, jak i licznych badań naukowych – począwszy od pierwszego w historii udanego trawersu wyspy w 1936 roku dokonanego przez prof. Stanisława Siedleckiego, Stefana Bernadzikiewicza i Konstantego Narkiewicza-Jodko, aż po rozbudowę Polskiej Stacji Polarnej Hornsund (najdalej na północ wysuniętej polskiej instytucji badawczej). Wśród wielu polskich badaczy naukowych wyspy wymienić należy m. in. profesorów Dobrowolskiego, Klimaszewskiego, Siedleckiego, Sawickiego, Szupryczyńskiego oraz prof. Rajmunda Przybylaka – absolwenta I LO im. Bolesława Krzywoustego w Nakle nad Notecią.

 

 

 

Autor tekstu: Krystian Żydek