Nakło nad Notecią: Uczniowie z Czwórki w adwentowym Wrocławiu. Relacja z trzeciego – ostatniego dnia wycieczki

W dniach 13 – 15 grudnia br. trzydziestoosobowa grupa uczniów Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 4 w Nakle nad Notecią odwiedziła Wrocław. Trzeci i zarazem ostatni dzień wycieczki zdominowany był przez zwiedzanie Centrum Historii Zajezdnia.
Zajezdnia przy ul. Grabiszyńskiej we Wrocławiu to miejsce niezwykłe. Obiekt z końca XIX wieku był świadkiem skomplikowanej historii miasta. Zajezdnia podobnie jak całe miasto, została zniszczona w trakcie walk o Festung Breslau.
W 1945 roku, w wyniku decyzji mocarstw, Wrocław stał się polskim miastem. Niemieckie Städtische Straßenbahn Breslau zastąpione zostało przez polskie Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne. Polacy odbudowali częściowo zniszczone zabudowania zajezdni, która odtąd służyła wrocławskim autobusom. To tu w sierpniu 1980 roku rozpoczął się strajk wspierający robotników Wybrzeża. Tak rodziła się „Solidarność”, wielomilionowy, pokojowy ruch, który sprzeciwiał się komunistycznej dyktaturze i w końcu doprowadził do jej obalenia.
Dzisiaj Zajezdnia jest miejscem, w którym dokumentowana i popularyzowana jest wiedza o powojennej historii Wrocławia i Dolnego Śląska.
Podążając wystawą pt. „Wrocław 1945 – 2016” odbyliśmy swoista podróż w czasie. Wystawa rozpoczyna się w mieszczańskim mieszkaniu Lwowa w momencie wybuchu II wojny światowej, ukazując losy miasta pod okupacją radziecką, a potem hitlerowską. To mieszkańcy powojennego Lwowa zasiedlą w 1945 roku rodzący się w granicach państwa polskiego Wrocław. Kolejne sale wystawy przenoszą nas w czasy Polski Ludowej aż do wolnych wyborów w czerwcu 1989 roku. Końcowe ekspozycje opowiadają o „powodzi stulecia” z lata 1997 roku oraz o roku 2016, w którym stolicy Dolnego Śląska przyznano tytuł „Europejskiej Stolicy Kultury”
To były trzy dni intensywnego zwiedzania w ramach wycieczki pt. „Wrocław w adwentowej odsłonie”. „Odsłonę przedwakacyjną” ze zwiedzaniem m.in. Ogrodu Zoologicznego, wrocławskich parków i ogrodów oraz „Dzielnicy Wzajemnego Szacunku” zaplanowano na pierwsze dni czerwca 2023 roku.
Wycieczkę zorganizował i poprowadził p. Michał Wiśniewski, a opiekę nad uczniami sprawowały panie: Marzena Sobieszczyk – Piekarska i Ewa Mróz.

 

Tekst i zdjęcia: Michał Wiśniewski