Nakło nad Notecią: Wernisaż prac Urszuli Rafińskiej w Muzeum Ziemi Krajeńskiej

Dzisiaj, 18 marca 2024 roku w Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle nad Notecią odbył się wernisaż wystawy Urszuli Rafińskiej, mieszkanki Domu Pomocy Społecznej w Nakle nad Notecią, w którym mieszka od 4 kwietnia 2023 roku. Artystka podkreśla „tutaj w Domu znalazła swoją życiową Muzę – napęd, który poprowadził ją do powstania tutejszej wystawy. Jest to pasja życia – malarstwo, które trzeba realizować”.

Przybyłych do muzeum powitał Tomasz Pasieka dyrektor, który przedstawił zacną artystkę.  Pani Urszula Rafińska urodziła się 1 stycznia 1932 roku. Jest samoukiem, przygodę z malarstwem rozpoczęła w wieku dziecięcym ku niezadowoleniu rodziców. Szybko opuściła dom rodzinny w Dębicy Krakowskiej (okolice Rzeszowa) by móc zacząć spełniać swoje marzenia o malarstwie udając się do Bydgoszczy. Ukończyła 7 letnią szkołę podstawową, następnie dwie klasy szkoły wieczorowej (średniej), następnie 2 lata liceum dla nauczycieli przedszkola. Ukończyła też roczny kurs „Dekoratora wnętrz”. Przez 6 lat brała udział w plenerach szkoleniowych oraz kursach poplenerowych, w których udało się również zdobyć nagrodę za 1 miejsce.

Pani Ula codziennie zdobiła ręcznie przynoszoną przez znajomych ceramikę, szkło, tace do tortu. Malowała też w tym okresie obrazy na płótnie. Część prac został zakupiona i powędrowała w świat do Szkocji, Niemiec, Rosji, Francji, Kanady oraz Polski. Jej prace na szkle zaprezentowała w Towarzystwie Przyjaciół Sztuki na ul. Pomorskiej w Bydgoszczy.

Podczas dzisiejszego wernisaż mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej wraz z panią Ewą Kistowską dyrektor pogratulowali pięknych prac. Nie brakował życzeń 100 lat życia. Zachęcamy Państwa do odwiedzenia Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle nad Notecią.

 

 

tekst i zdjęcia: Dariusz Wojciechowski