„Nocą drony są szczególnie głośne. Reportaże ze stref kryzysu”

206

„Nocą drony są szczególnie głośne. Reportaże ze stref kryzysu” autorstwa Wolfganga Bauera to kolejna książka wydana w serii „Reportaż” przez Wydawnictwo Czarne. Jest to zbiór wojennych obrazów i zagrożeń na mapie współczesnego świata z lat 2010-2017. Krótkie, ale pełne treści i dosadne teksty przenoszą czytelnika m.in. do Afganistanu, Syrii, Libii, Somalii, Sudanu oraz na Krym, do Korei Północnej i Południowej, a także Japonii.

Autor niejednokrotnie narażał swoje życie, by opisać bezsilność, przemoc, ciągły strach, bezradność, terror i głód jakim poddawani są niewinni ludzie, od dzieci po starców. Wolfgang Bauer pisze, że: „Ta książka ma być ogniwem swego rodzaju systemu wczesnego ostrzegania”. Zastanawia się też dlaczego człowiek odczuwa rozkosz, mordując. Rozkosz tak silną, że się od niej uzależnia.

Obok tej książki z pewnością nie da się przejść obojętnie. Jakże małe stają się nasze codzienne problemy w obliczu tego, co się dzieje obecnie na świecie. Lektura momentami jest wstrząsająca i na długo zostaje w pamięci. Zachęcam do przeczytania.

Autor: Justyna Widawska – PiMBP w Nakle nad Notecią