Od porządków jesień się zaczyna

Zaledwie kilka dni temu zakończyło się kalendarzowe i astronomiczne lato, a meteorolodzy już ostrzegają nas przed rychłą i drastyczną zmianą pogody. Warto więc już teraz zaplanować wykonanie najważniejszych prac konserwatorskich wokół domu i przygotować go na trudne jesienne i zimowe warunki atmosferyczne. O czym nie wolno zapomnieć?

Każdy gospodarz wie, że jesień to czas, w którym szczególną uwagę należy poświęcić ogrodowi i terenowi przy domu. Rośliny w zależności od gatunku i ich potrzeb dobrze zabezpieczyć włókniną, stroiszem lub siatką cieniującą. Meble wypoczynkowe wykorzystywane w okresie wakacji teraz najlepiej będzie przenieść w miejsce, w którym bezpiecznie przeczekają najbliższe miesiące. Właścicieli domów czeka ponadto przegląd stanu ogrodzenia, elewacji i innych elementów budynku. To może być bowiem ostatni dzwonek na przeprowadzenie ewentualnych prac konserwacyjno-naprawczych. Szczególną uwagę powinni oni poświęcić systemowi rynnowemu i dachowi, bo w najbliższych miesiącach będą one najbardziej narażone na działanie niekorzystnych warunków pogodowych.

Przezorny zawsze ubezpieczony

Przegląd stanu poszycia i orynnowania najlepiej przeprowadzić już w najbliższych dniach i nie czekać z tym do ostatniej chwili. Pozwoli nam to zaoszczędzić nerwów w przyszłości i może uchronić przed niepotrzebnymi wydatkami. Od czego więc zacząć? – W pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić, czy wewnątrz rynien nie osadził się nadmiar pyłu, kurzu i innych zabrudzeń. Zanieczyszczenia mogą bowiem utrudniać czy wręcz blokować swobodny przepływ wody deszczowej lub roztopowej. Ten element należy zatem dokładnie oczyścić także z liści, igliwia i pozostałości po ptakach. Nie bez znaczenia są jednak narzędzia, jakimi się posłużymy. W tego typu pracach powinniśmy unikać stosowania ostrych przyrządów, które mogłyby uszkodzić powierzchnię rynny i w efekcie prowadzić do powstawania korozji.Najlepsza będzie więc zwykła gąbka–objaśnia Anna Góral, ekspert Galeco, polskiego producenta systemów rynnowych.Do przeprowadzenia prac konserwacyjnych potrzebny będzie również wąż ogrodowy lub myjka ciśnieniowa – za ich pomocą wypłuczemy drobniejsze zanieczyszczenia. Woda przepływająca przez rynnę może odsłonić ewentualne nieszczelności, które należy niezwłocznie naprawić, zanim doprowadzą do większych uszkodzeń.To zadania, które dobrze powierzyć doświadczonym fachowcom.– W okresie porywistych wiatrów i intensywnych opadów deszczu, tak przecież powszechnych jesienią, powinniśmy też zwracać uwagę na stabilność takich elementów jak obejmy i haki doczołowe. Ich osłabienie może w konsekwencji spowodować zawodność całego systemu – przekonuje ekspert Galeco.

System rynnowy jest niezwykle ważnym elementem każdego budynku. Pełni on przede wszystkim funkcję ochronną, odprowadzając nadmiar wody deszczowej z dachu. Dokonując okresowych przeglądów i starannie wykonując wszystkie czynności konserwatorskie,możemy być pewni, że orynnowanie zamontowane na naszym domu będzie dobrze spełniało swoje funkcje niezależnie od pory roku.

Artur Klich – PR Manager Orchidea Creative Group