Pamiętać i ocalić od zapomnienia. Wspólny wyjazd uczniów do Doliny Śmierci

10 listopada br. uczniowie Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 4 w Nakle n. Not., Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Potulicach oraz  Szkoły Podstawowej SPSK w Lisewie Kościelnym odwiedzili Muzeum Oświaty w Bydgoszczy oraz Miejsce Pamięci Narodowej Dolina Śmierci na bydgoskim Fordonie.

Przypadające w tym roku 83. rocznica wybuchu II wojny światowej i Zbrodni Pomorskiej stały się okazją do realizacji w nowym roku szkolnym projektu pt. „Zbrodnia Pomorska – pamiętać i ocalić od zapomnienia”.

Podczas lekcji muzealnej w Muzeum Oświaty uczniowie dowiedzieli się o wypadkach „Bydgoskiej Krwawej Niedzieli” z 3 września 1939 oraz pierwszych miesiącach w okupowanym mieście. Na przykładzie osoby Michała Porzycha –  kierownika Publicznej Szkoły Powszechnej im. św. Jana w Bydgoszczy, uczestnicy wycieczki poznali losy bydgoskich nauczycieli oraz społeczności żydowskiej w ramach eksterminacji dokonywanej przez zbrodniczą organizacji Selbstschutz w pierwszych miesiącach II wojny światowej.

W Dolinie Śmierci uczniowie zapalili znicze pamięci i zapoznali się z przyczynami i przebiegiem eksterminacji w ramach „Intelligenzaktion” na terenach byłych Prus Zachodnich i okręgu gdańskiego.

W ramach projektu uczniowie odwiedzą Paterek, Sadki, Górkę Klasztorną oraz Izbę Pamięci w byłym Wyższym Seminarium Duchownym w Bydgoszczy.

Wyjazd zorganizowali p. Brygida Majewska i p. Michał Wiśniewski.

Materiał: Michał Wiśniewski