Porządek w ogrodzie – jak o niego zadbać?

Od kilku dni mamy kalendarzową jesień. Pomimo, że jest to pora roku, która kończy sezon ogrodowy, wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych i przygotowania ogrodu do kolejnego sezonu. Porządek w ogrodzie to nie tylko przystrzyżony trawnik czy zagrabione liście. Podczas pracy w nim niezbędne są  narzędzia, które ułatwiają jego pielęgnację. Gdy zbliża się koniec sezonu, warto pomyśleć o odpowiednim ich przechowaniu. Brak odpowiedniego miejsca dla narzędzi może sprawić, że podczas porządków wiosennych trudniej będzie znaleźć to, czego będziemy potrzebowali. Dodatkowo, narzędzia elektryczne np. kosiarki, potrzebują ochrony przed działaniem szkodliwych warunków atmosferycznych takich jak śnieg, wiatr czy deszcz. Zostawienie ich na zewnątrz kończy się często koniecznością zakupu nowych. Jak zatem bezpiecznie przechować niezbędne narzędzia ogrodowe podczas zimy?

Miejsce na narzędzia w ogrodzie – domek ogrodowy

Własny domek ogrodowy to świetna inwestycja dla każdego ogrodnika. Na rynku dostępny jest bardzo szeroki wybór w tym zakresie. Zanim zdecydujesz się na zakup domku ogrodowego, podstawowymi parametrami, na które powinno się zwrócić uwagę są: jego wielkość, kształt, rodzaj materiału z którego jest wykonany oraz wytrzymałość na warunki atmosferyczne.

Jeśli domek głównie służył głównie do przechowywania narzędzi (wideł, łopat, grabi), nie musisz on być duży. Większość tych narzędzi można powiesić na ścianie domku. Ważniejszy od wielkości jest kształt domku – musi on być wystarczająco wysoki, aby dało się powiesić narzędzia. Jeśli jednak chcesz w domku przechowywać większe przedmioty np. kosiarkę, meble ogrodowe czy grill, najlepiej wybrać domek o większych gabarytach, który dodatkowo nie maja progów, aby łatwo umieścić  w nich np. kosiarkę.

Materiał z którego wykonany jest domek, jest równie ważny. Na rynku dostępne są domki z drewna, metalu czy z tworzywa. Decydując się na konstrukcję z drewna należy pamiętać o jej zaimpregnowaniu, aby posłużyła na wiele lat.

Metalowe konstrukcje należą do najmniej popularnych ze względu na fakt, że są one narażone na kondensację (skraplanie się wody), szczególnie w okresach jesiennych i wiosennych, co może uszkodzić przechowywane w nich narzędzia mechaniczne.

Bardzo popularne, a zarazem łatwe w montażu, są domki narzędziowe wykonane z tworzywa. Są one solidne i zaprojektowane z myślą o racjonalnym i wygodnym przechowywaniu sprzętu ogrodniczego. Nie wymagają konserwacji, co gwarantuje ogrodnikom oszczędność czasu oraz pieniędzy na drogie farby do konserwacji i ochrony drewna. Na rynku dostępna jest seria domków narzędziowych Oakland firmy Keter, w kilku rozmiarach, które można dopasować do wielkości ogrodu. Domki wyposażone są w podłoże, chroniące wszystkie umieszczone w nim narzędzia przed szkodnikami czy wilgocią, a dodatkowo zapewniają ich czystość. Cechą wyróżniającą jest możliwość pomalowania ścian na dowolny kolor, dzięki czemu domek dopasuje się do każdej aranżacji ogrodowej.

Pamiętaj, wybierając domek narzędziowy, przede wszystkim zdecyduj się na model odporny na wilgoć, która nie służy narzędziom. Ważne też, aby domek był zamykany na zamek, co zabezpieczy akcesoria ogrodowe przed kradzieżą lub dostępem dzieci.

Garaż – jak go urządzić, aby był funkcjonalny?

Garaż to pomieszczenie traktowane często jako składzik do przechowywania sprzętu sportowego czy ogrodniczego, odpowiednio zaaranżowany może stać się miejscem dopasowanym do potrzeb domowników. Często wyposażony zostaje on w nieużywane stare regały czy półki. Jednak w nieogrzewanym garażu meble pod wpływem zimnego powietrza mogą szybko się zniszczyć. Sprawdzonym rozwiązaniem tego problemu jest wyposażenie go w  szafy ogrodowe, odporne na warunki atmosferyczne. Dzięki takiemu rozwiązaniu w przydomowym garażu zapanuje harmonia i będzie on dodatkową, optymalnie zagospodarowaną przestrzenią. Szafa Boston Tall Utility Shed firmy Keter to przemyślana i solidna konstrukcja. Wyposażona jest ona w trzy regulowane półki, ułatwiające porządkowanie akcesoriów ogrodowych. Dodatkowe uszczelnienie drzwi chroni przechowywane rzeczy przed wilgocią i zabrudzeniami. Z pewnością każdego ucieszy fakt, że szafa nie wymaga dodatkowej konserwacji.

Skrzynie i ławki.

Dostępne na rynku skrzynie pełnią wiele funkcji. Przechowywanie to ich największa zaleta. Poza umieszczeniem tam drobnych narzędzi potrzebnych do pracy w ogrodzie, może ona jednocześnie służyć jako miejsce do trzymania cebulek roślin, nasion, ziemi, doniczek i innych potrzebnych do pracy w ogrodzie przedmiotów. Może ona dodatkowo pełnić rolę siedziska, we wnętrzu którego przechowamy koce, poduszki, lampiony – czyli wszystko to, co niezbędne jest do relaksu w ogrodzie.

Skrzynie ogrodowe mogą być wykonane z drewna, tworzywa, rattanu czy metalu. Najbardziej trwałe jest tworzywo, nie wymaga ono konserwacji, jest wytrzymałe na warunki atmosferyczne, szczelne, idealnie zabezpieczając znajdujące się wewnątrz rzeczy przed zamarznięciem, deszczem czy śniegiem.

Pamiętaj!

Kiedy wszystko jest na swoim miejscu, praca i wypoczynek w ogrodzie stają się przyjemniejsze!

Joanna Stawicka-Zarzecka  – Communications Manager