Posiedzenie plenarne Komitetu Regionów: eurowybory i wieś

Marszałek Piotr Całbecki przebywa dziś i jutro (17 i 18 kwietnia) w Brukseli, gdzie uczestniczy w dwudniowym posiedzeniu plenarnym Europejskiego Komitetu Regionów (KR) oraz w debacie poświęconej rozwojowi obszarów wiejskich.

Główne tematy sesji plenarnej to planowane rozszerzenie Unii Europejskiej o Ukrainę, Mołdawię i Gruzję, wzmocnienie instytucjonalnych narzędzi ochrony dzieci przed wykluczeniem społecznym oraz czerwcowe wybory do Parlamentu Europejskiego.

Ten ostatni temat pojawia się w europejskiej debacie od jakiegoś czasu, przede wszystkim w kontekście możliwych ataków dezinformacyjnych, ich neutralizowania i odpierania. Dyskusja   na temat czerwcowej elekcji w Europejskim Komitecie Regionów została zaplanowana na drugi dzień obrad. Poza członkami KR wezmą w niej udział członkowie Parlamentu Europejskiego Isabel Carvalhais, Dacian Cioloș i Lydie Massard. Wystąpienie marszałka Piotra Całbeckiego poświęcone będzie wyborczemu zaangażowaniu mieszkańców wsi, przede wszystkim rolników, a także koniecznej rewizji i reformie unijnej wspólnej polityki rolnej.

Wieś i sytuacja rolników są też przedmiotem zwołanego na dziś spotkania Grupy Europejskiej Partii Ludowej w KR z udziałem europosła Herberta Dorfmana, który zasiada w Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi PE i jest w PE współsprawozdawcą w kwestii reformy wspólnej polityki rolnej.

 

 

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

Fot. Mieszko Matusiak/UMWKP