Spotkanie autorskie Łukasza Schreibera w Nakle nad Notecią

W upalne poniedziałkowe popołudnie na nakielskiej przystani odbyło się spotkanie autorskie z udziałem ministra Łukasza Schreibera, promujące jego najnowszą książkę „Zmanipulowani – czyli jak dobrzy ludzie dają się uwieść inteligentnej propagandzie”.

Na początku prowadząca spotkanie zadała przewrotne pytanie – lubisz słodkie kłamstwa czy wolisz gorzką prawdę? Okazuje się bowiem, że bardzo często wybieramy to co chcielibyśmy usłyszeć niż to co jest zgodne z rzeczywistością. W dzisiejszym świecie, przeładowanym setkami informacji, gdzie liczy się szybkość przekazu tradycyjne media muszą konkurować z internetem i zalewem coraz bardziej wypranych z treści mediach społecznościowych.

W tej sytuacji stosowanie różnego rodzaju manipulacji jest jeszcze prostsze, gdyż zweryfikowanie faktów wymaga czasu i chęci, a potok informacyjny zalewa przestrzeń społeczną 24 godziny na dobę.

W świecie polityki o którym opowiadał Łukasz Schreiber, mechanizmy przekazywania informacji stały się jeszcze bardziej zbrutalizowane. Coraz większą rolę odgrywają emocje, którymi pobudza się odbiorców. Niezwykle popularne powiedzenie że ktoś kogoś „zaorał” w dyskusji nie oznacza wcale wygranej na rzetelne argumenty. Bardzo często jest to po prostu zakrzyczenie drugiej osoby lub w ogóle niedopuszczenie jej do głosu. Niestety, ogromną rolę odgrywają w tym media, które bazują na ”klikalnośći” i krzykliwych tytułach oraz mechanizmie iż zła wiadomość sprzedaje się lepiej. Przykładem jest często treść nagłówków – wywołujących atmosferę sensacji, kontrowersyjnych lub stanowiących klasyczne kłamstwo, maskowane tylko znakiem zapytania na końcu. Z treści artykułu czytelnik dowie się w końcu jak wygląda sprawa, ale ok. 60% czytelników mediów skupia się tylko na owym nagłówku lub czyta kilka pierwszych zdań…

Niezwykle ciekawe i długie spotkanie zakończyło się podpisywaniem książek z osobistą dedykacją autora.

 

tekst: Mariusz Skoczek

zdjęcia: Dariusz Wojciechowski