Szubin: Uczniowie Wyspiańskiego w Niemczech

We wrześniu uczniowie i nauczyciele I Liceum Ogólnokształcącego w Szubinie wyruszyli w kolejną podróż w ramach projektu ERASMUS „Śladami naszych przodków – europejskie regiony na przestrzeni czasu”. Tym razem w niemieckim Neuss spotkała się młodzież z Chorwacji, Portugalii, Włoch, Polski i Niemiec. W programie kilkudniowej wizyty znalazło się wiele atrakcji.

Pierwszego dnia, po powitaniu w szkole, uczestnicy projektu wędrowali śladami starożytnych Rzymian po Neuss i Kolonii, gdzie można do dziś podziwiać resztki historycznych budowli. Młodzież została podzielona na międzynarodowe grupy, w których pracowała nad rozwiązaniem zadań z kodami QR. Największe wrażenie na uczestnikach projektu zrobiła katedra w Kolonii, gotycka świątynia, wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Katedra zachwyca swoją architekturą i rozmiarami, jest bowiem drugą co do wysokości budowlą sakralną na świecie i trzecią pod względem powierzchni.

Następnego dnia uczestnicy projektu zwiedzali Muzeum Górnictwa w Bochum, które posiada w swoich zbiorach ponad ćwierć miliona eksponatów i należy do największych muzeów tego typu na świecie. Kolejnym etapem podróży była stolica Zagłębia Ruhry – Essen, gdzie zwiedzano m.in.  kompleks przemysłowy kopalni węgla – Zeche Zollverein wpisany na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Trzeci dzień pobytu w Neuss upłynął na pracy w grupach. Uczniowie wykonywali mapę myśli związaną ze śladami starożytnych Rzymian i Żydów w Kolonii
i Neuss. Następnie odbyło się spotkanie z burmistrzem i władzami miasta Neuss, na którym uczniowie zadawali pytania na temat Unii Europejskiej. Po spotkaniu uczestnicy mobilności udali się do parlamentu kraju związkowego Nadrenia Północna-Westfalia w Düsseldorfie. Młodzież zwiedziła budynek parlamentu, poznała system polityczny Niemiec oraz uczestniczyła w rozmowie z jednym z posłów partii rządzącej.

W kolejnym dniu projektu młodzież pracowała w międzynarodowych grupach, tworząc prezentacje multimedialne i wykorzystując wiedzę, którą zdobyła w poprzednich dniach. Popołudnie zaś upłynęło pod znakiem przygody, spędzono je bowiem na raftingu po Renie.

Ostatni dzień pobytu w Niemczech upłynął na kończeniu pracy projektowej, której efektem są e-booki opisujące aktywności całego tygodnia. Po otrzymaniu certyfikatów  potwierdzających udział w mobilności, młodzież uczestniczyła w spotkaniu z przedstawicielem Niemiec na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. W rozmowie z nim poruszono m. in. temat wojny w Ukrainie, kryzysu węglowego, konieczności współpracy krajów Unii Europejskiej.

Aurelia Kasprzak