Szubińscy licealiści w Hiszpanii

Kolejna mobilność uczniów I Liceum Ogólnokształcącego w Szubinie w ramach programu Erasmus+ odbyła się do Hiszpanii w dniach 18-21.03.2024r.

Pierwszego dnia pobytu, po powitaniu w zaprzyjaźnionej szkole Villarrubia i obejrzeniu inscenizacji znanej powieści o Don Kichocie Miguela de Cervantesa, licealiści zwiedzili szkołę, najbliższą okolicę i zabytki. Popołudnie upłynęło na aktywnościach fizycznych
i nauce kroków flamenco.

Drugi dzień wyjazdu upłynął na zwiedzaniu Córdoby z jej urokliwymi uliczkami, prowadzącymi do historycznego centrum miasta. Uczniowie i nauczyciele odwiedzili
La Mezquita de Córdoba, czyli Wielki Meczet w Kordobie, który jest jednym
z najpiękniejszych przykładów sztuki muzułmańskiej w Hiszpanii. Po wielokrotnej przebudowie, obecnie służy jako katedra rzymskokatolicka. Zaciekawienie wzbudziło przygotowanie miasta na nadchodzące święta wielkanocne. Każdego roku w trakcie wielkiego tygodnia odbywa się tu ponad 30 procesji.

Następnego dnia mobilności Erasmus+ w Hiszpanii grupa udała się do Sewilli.

Młodzież zwiedziła kompleks pałacowy władców arabskich Alcázar, który po rekonkwiście został przejęty i całkowicie przebudowany przez rządców chrześcijańskich. Do dziś na górnym piętrze swoją siedzibę ma hiszpańska rodzina królewska. Następnie grupa udała się pobliskimi uliczkami do katedry Najświętszej Marii Panny i na  Plaza de España, na którym budynki jak i fasady inspirowane są różnymi stylami architektonicznymi.

Czwarty dzień rozpoczął się wyprawą do jaskini El Pinio w Villarubia. Po wiekach różnorodnych zastosowań, obecnie przestrzeń ta jest idealnie przygotowana do prowadzenia wszelkiego rodzaju działalności kulturalnej, spotkań ludzi i miejsca pracy dla profesjonalistów ze świata sztuki. Po zwiedzaniu jaskini i spacerze po gajach oliwnych uczniowie obejrzeli w szkole partnerskiej prezentację dotyczącą ochrony środowiska.
Dzień zakończył się degustacją lokalnych przysmaków, a także specjalnie przygotowanej na tę okazję paelli.

Wizyta uczniów szubińskiego liceum w słonecznej Hiszpanii była dla młodzieży okazją do poszerzenia wiedzy z zakresu ekologii i ochrony środowiska oraz ćwiczenia umiejętności z języka angielskiego, pozwoliła poznać inne kultury i zintegrować się z przyjaciółmi ze szkoły partnerskiej.

Aurelia Kasprzak – I LO w Szubinie