Traktat ryski – odzyskane dziedzictwo. 100-lecie traktatu na Zamku Królewskim w Warszawie

Wernisaż 15 marca 2021 roku godz. 12.00, Sala Canaletta.

18 marca 2021 r. przypada 100. rocznica podpisania traktatu pokojowego w Rydze, kończącego wojnę polsko-bolszewicką, na mocy którego zostały wyznaczone granice państwa polskiego na wschodzie oraz uregulowano kwestie odszkodowań dla Polski.

Z tej okazji Zamek Królewski w Warszawie zaprasza na cykl wydarzeń (do odwołania – w formule online), upamiętniających to bezprecedensowe wydarzenie.

Od 16 marca do 31 grudnia 2021 r. zostanie udostępniona tematyczna ścieżka zwiedzania po Apartamentach Wielkim i Królewskim z zaznaczeniem dzieł sztuki, które zostały odzyskane na mocy postanowień traktatu ryskiego, a także reprodukcje zdjęć ukazujących zmiany w wyglądzie i wystroju sal od 1900 do 1939 r.

W ramach wystawy czasowej czynnej w formie online od 16 marca do 11 kwietnia 2021 r. w Sali Rady zostaną zaprezentowane zdjęcia i dokumenty związane z procesem rewindykacji polskich dzieł sztuki z Rosji Sowieckiej oraz fotografie ukazujące wygląd sal zamkowych w okresie: zaborów, I wojny światowej oraz II RP.

Cykl wydarzeń obejmuje również 10 streamingowanych wykładów naukowych. Pierwszy: „Traktat ryski – spojrzenie z perspektywy stulecia”, który wygłosi prof. Janusz Odziemkowski z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, będzie transmitowany 30 marca 2021 r. poprzez stronę internetową Zamku oraz kanał na FB.

Zamkowe wydarzenia uzupełni wystawa Instytutu Pamięci Narodowej „Gorzki pokój. Traktat ryski 1921 r.”, która zostanie zaprezentowana na Dziedzińcu Wielkim Zamku.

Więcej informacji, w tym program wykładów, znajduje się na stronie Zamku: www.zamek-krolewski.pl 

Źródło informacji: Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum