Trzecia Droga -PL2050 – PSL prezentuje kandydatkę na prezydenta Bydgoszczy i listy kandydatów

W niedzielę, 3 marca 2024 roku „Trzecia Droga” ogłosiła kandydaturę Joanny Czerskiej – Thomas na urząd prezydenta Bydgoszczy.
Konferencja odbyła się na Placu Praw Kobiet w Bydgoszczy. Rozpoczęła ją Marika Miechowicz, mówiąc: „Stoimy tu przed Państwem, aby powiedzieć, że jest wybór – jest Trzecia Droga”.
 
Kandydatką „Trzeciej Drogi”, zgłoszoną przez Polskę 2050 Szymona Hołowni została Joanna Czerska – Thomas – obecna wiceprzewodnicząca Rady Miasta Bydgoszczy.
Radosław Rataj w swojej wypowiedzi wskazał genezę wyboru kandydatki ( Joanny Czerskiej – Thomas). Mówił o wizji kandydata obywatelskiego: „To pomysł na kandydata obywatelskiego, który będzie łączył, nie dzielił”.
 
Joanna Czerska – Thomas podkreślała w swojej wypowiedzi przywiązanie do Bydgoszczy. Wskazała, że mimo, że nie jest rodowitą bydgoszczanką – Bydgoszcz przez większą część życia jest jej miejscem na ziemi. Mówiła: „…to tutaj urodził się mój syn, tutaj działam i rozwijam biznes (…) Bydgoszcz jest jak magnes, ściągnęła nas do siebie, a teraz chcemy podzielić się pomysłem, aby miasto ponownie ściągnęło ludzi do siebie”. Zwróciła uwagę, że Bydgoszcz jest jednym z liderów rankingu najszybciej wyludniających się miast. Joanna Czerska – Thomas zapowiedziała, że w najbliższych tygodniach odsłaniać będzie kolejne pomysły rozwiązań dla mieszkańców. Mówiła, że jest ciekawa głosu bydgoszczan i zadba dialog i komunikację. Kandydatka na prezydenta Bydgoszczy zadeklarowała chęć przywrócenia prezydenckich dyżurów. „Każdy z Was będzie mógł porozmawiać z prezydentem i powiedzieć, co mu leży na sercu” – mówiła Czerska – Thomas.
Podczas konferencji przedstawione zostały również listy kandydatów „Trzeciej Drogi” w wyborach samorządowych do Sejmiku Województwa (okręg 1 – Bydgoszcz) oraz do Rady Miasta Bydgoszczy w pięciu okręgach. Listy kandydatów prezentowali liderzy.
Hasło „Idzie nowe”, które powtarzali podczas spotkania przedstawiciele „Trzeciej Drogi”, pojawiło się również na materiałach graficznych.
Lista kandydatów KKW Trzecia Droga – Polska 2050 Szymona Hołowni – Polskie Stronnictwo Ludowe w wyborach samorządowych 2024 do Sejmiku Województwa w okręgu obejmującym miasto Bydgoszcz:
1. Radosław Rataj – założyciel struktur Stowarzyszenia Polska 2050 i Partii Polska 2050 Szymona Hołowni w woj. kujawsko-pomorskim, przewodniczący struktur bydgoskich
2. Ewa Ankiewicz-Jasińska – kandydatka PSL – Dyrektor Zespołu Szkół Mechanicznych nr 1 w Bydgoszczy
3. Elżbieta Długołęcka – kandydatka PL2050 – radczyni prawna, Prezes Towarzystwa II Społecznego Liceum Ogólnokształcącego
4. Jacek Trela – kandydat PSL – prezes Kujawsko-Pomorskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości
5. Klaudia Mocna – kandydatka PL2050 – handlowiec
6. Michał Kalinowski – kandydat PSL – programista/specjalista  IT
7. Radosław Pisarek – kandydat PL2050 – prawnik, menadżer
Lista kandydatów KKW Trzecia Droga – Polska 2050 Szymona Hołowni – Polskie Stronnictwo Ludowe w wyborach samorządowych 2024 do Rady Miasta Bydgoszczy – okręg 1:
[Miedzyń, Prądy, Wilczak, Jary, Okole, Czyżkowko, Osowa Góra, Flisy, Opławiec, Smukała, Janowo, Piaski, Jachcice]
 
1. Marika Miechowicz – przedsiębiorczyni branży eventowej, aktywistka, członkini zarządu partii Polska 2050 Szymona Hołowni w Bydgoszczy
2. Radosław Ginther – kandydat PSL, Przewodniczący Rady Osiedla Osowa Góra, działacz społeczny grupy 'Samopomoc Mieszkańców Bydgoszcz”.  Nauczyciel na bydgoskim Okolu.
3. Ewa Narloch – kandydatka PSL – opiekunka osób starszych
4. Wojciech Bulanda – kandydat PL2050, społecznik, „najbardziej znany rowerzysta w Bydgoszczy”, obecny radny Miasta Bydgoszczy
5. Oliwia Gralak – przedstawicielka ruchów miejskich, menadżerka
6. Jan Rulewski – kandydat PL2050, poseł na Sejm I,II,III kadencji, senator VII, VIII, IX kadencji, symbol bydgoskiej „Solidarności”
7. Adam Kantorowski – kandydat PSL – działacz społeczny, przedsiębiorca
Lista kandydatów KKW Trzecia Droga – Polska 2050 Szymona Hołowni – Polskie Stronnictwo Ludowe w wyborach samorządowych 2024 do Rady Miasta Bydgoszczy – okręg 2:
[Bocianowo – Śródmieście – Stare Miasto, Bartodzieje, Bielawy, Osiedle Leśne, Bydgoszcz Wschód, Skrzetusko]
 
1. Joanna Czerska-Thomas – kandydatka PL2050
2. Marek Ługiewicz – kandydat PL2050 – emerytowany wojskowy
3. Bartosz Barwiński – kandydat PSL – student cyberbezpieczeństwa, informatyk
4. Zbigniew Popierz – kandydat PL2050, społecznik, pasjonat wioślarstwa
5. Adam Hoffmann – przedstawiciel ruchów miejskich, społecznik
6. Barbara Zaręba – kandydatka PSL, florystka
7. Daria Ocińska – kandydatka PL2050, przedsiębiorczyni branży reklamowej
8. Karol Kwiatkowski – kandydat PSL – politolog, działacz społeczny, przedsiębiorca
Lista kandydatów KKW Trzecia Droga – Polska 2050 Szymona Hołowni – Polskie Stronnictwo Ludowe w wyborach samorządowych 2024 do Rady Miasta Bydgoszczy – okręg 3:
[Fordon]
 
1. Tomasz Hoppe – kandydat PL 2050. miłośnik Bydgoszczy, społecznik z Fordonu, ekonomista
2. Maciej Kołodyński – kandydat PL 2050, społecznik, radny Rady Osiedla Tatrzańskie, przedsiębiorca
3. Robert Szatkowski – kandydat PSL – historyk, działacz społeczny, prezes Stowarzyszenia Bydgoski Wyszogród, miłośnik Wisły
4. Agnieszka Guziełek – kandydatka PL2050 – społeczniczka, ekonomistka
5. Natalia Jóżwiak – przedstawicielka ruchów miejskich
6. Roksana Pogorzały – sekretarz Młodzieżowej Rady Miasta, najmłodsza kandydatka, 18 lat, uczennica
7. Sławomir Ginter – kandydat PL2050 – emeryt, zarządzał gospodarką komunalną
8. Marcin Święcicki – kandydat PL2050 – przedsiębiorca
Lista kandydatów KKW Trzecia Droga – Polska 2050 Szymona Hołowni – Polskie Stronnictwo Ludowe w wyborach samorządowych 2024 do Rady Miasta Bydgoszczy – okręg 4:
[Błonie, Górzyskowo, Szwederowo, Wzgórze Wolności]
1. Klaudia Śmigielska-Skutecka – prezes bydgoskich struktur PSL,
2. Paweł Przepióra – kandydat PSL, specjalista w państwowym instytucie badawczym, informatyk, działacz społeczny, były wiceprzewodniczący młodzieżowej rady miasta Bydgoszczy
3. Kosma Kołodziej – kandydat PL2050 – społecznik, dr nauk o zdrowiu, wykładowca akademicki
4. Paweł Sankowski – kandydat PL2050, wicedyrektor Zespołu Szkół Mechanicznych
5. Tomasz Błaszczyk – przedstawiciel ruchów miejskich
6. Ewa Filińska – kandydatka PL2050 – emerytka
7. Anna Błasik – kandydatka PL2050 – nauczyciel języka polskiego
8. dr Anetta Macherzyńska – kandydatka PL2050 – nauczyciel przedmiotów zawodowych
Lista kandydatów KKW Trzecia Droga – Polska 2050 Szymona Hołowni – Polskie Stronnictwo Ludowe w wyborach samorządowych 2024 do Rady Miasta Bydgoszczy – okręg 5:
[Kapuściska, Wyżyny, Łęgnowo Wieś, Zimne Wody, Czersko Polskie, Glinki – Rupienica]
1. Rafał Schaffrath – kandydat PL2050,  nauczyciel języka angielskiego w VI Liceum Ogólnokształcącym w Bydgoszczy, wykładowca akademicki, przedsiębiorca, współautor programu „Edukacja dla przyszłości”
2. Marcin Kasierski – kandydat PSL, ekspert w ochronie zdrowia, fizyk, działacz bydgoskiego stowarzyszenia pomagającego dzieciom z oddziału psychiatrii i onkologii w szpitalu Jurasza
3. Agnieszka Jankowska – kandydatka PL2050, specjalistka i biegła w zakresie zamówień publicznych, całe życie związana z Wyżynami i Kapuściskami
4. Sebastian Grochowalski – kandydat PL2050, radny Rady Osiedla Zimne Wody – Czersko Polskie od 2006 roku, społecznik, rencista
5. Daniel Przemysław Kaszubowski – aktywny społecznie bydgoszczanin, specjalista ds. zarządzania. przedstawiciel ruchów miejskich
6. Agnieszka Hejman – kandydatka PL2050, nauczycielka matematyki Zespołu Szkół Mechanicznych w Bydgoszczy
7. Magdalena Walczak-Baranowska – kandydatka PSL, komendant OHP w Bydgoszczy, pedagog o specjalizacji resocjalizacja z profilaktyką społeczną, działaczka społeczna, wiceprezes Stowarzyszenia „Centrum Wspierania Młodzieży” w Bydgoszczy
O kandydatce: Joanna Czerska – Thomas
 

Joanna Czerska Thomas – przedsiębiorczyni i społeczniczka. Zdecydowała się być polityczką, aby skutecznie wspierać przedsiębiorców i bronić prawa wyboru każdego z nas, jak i praw kobiet. 

Wcześniej związana z partią .Nowoczesna. Bierze udział w marszach równości, Manifach i demonstruje swoje poparcie dla obrony praw obywatelskich. 

Pracowała w zespole opracowującym projekt #gabinet24, który za cel stawia dostęp do gabinetu ginekologicznego dla każdej kobiety. Brała udział w podpisywaniu Europejskiej Karty Równości. Współorganizatorka akcji Czysta Puszcza Bydgoska.

Na co dzień działa jako Radna Rady Miasta Bydgoszczy, do której została wybrana 5065 głosami. Jako wiceprzewodnicząca Rady Miasta Bydgoszczy szczególnie koncentruje się na przedsiębiorcach, dobrostanie kobiet i wspieraniu osób z niepełnosprawnościami. Przez pierwsze dwa lata działania złożyła prawie 100 interpelacji, które powstały w wyniku spotkań z mieszkańcami w ramach dyżuru radnej. Jako przewodnicząca Komisji Przedsiębiorczości wychodziła poza schematy, wspierając m.in. Warsztaty Terapii Zajęciowej, czyli miejsca terapii osób dorosłych niepełnosprawnych. Z jej inicjatywy 18 kwietnia 2019 roku miała miejsce debata na temat ekosystemu przedsiębiorczości w Bydgoszczy. Na niej, jak i podczas posiedzeń Komisji Przedsiębiorczości, którym przewodniczyła, podejmuje temat współpracy uczelni wyższych i przedsiębiorców. 

Inicjatorka akcji Różowa Skrzyneczka w Bydgoszczy.

Laureatka nagrody specjalnej w konkursie o tytuł Społecznika Roku 2020 tygodnika NEWSWEEK POLSKA za zaangażowanie społeczne w czasie epidemii COVID-19 (działanie z Kosmą Kołodziejem w ramach akcji Wsparcie dla Szpitala oraz cykl spotkań z ekspertami – jako LIVE na FB).

Nominowana do nagrody liderskiej im. Prof. Zbigniewa A. Pełczyńskiego za pomoc uchodźcom.

Od wielu lat wspiera kobiety ucząc ich przedsiębiorczości i aktywnie pomagając
w biznesie. Z Justyną Tessą organizują cykl comiesięcznych spotkań dla przedsiębiorczych kobiet. W maju tego roku Biznes dla Kobiet będzie obchodził trzynastą rocznicę powstania. Od 2011 do 2022 roku współorganizowała dziesięć edycji bezpłatnej konferencji biznesowej Charmsy Biznesu, która uznawana jest za jedną z najbardziej merytorycznych i najstarszych tego typu konferencji na Kujawach. 

W 2023 roku została pełnomocniczką Kongresu Kobiet na Bydgoszcz i zorganizowała Regionalny Kongres Kobiet w Bydgoszczy.

Ważne lekcje wspierające kobiety zawarła w książce pt. „Kobieta na swoim”, której jest współautorką. Jest to doskonały poradnik dla kobiet biznesu oparty na doświadczeniach w biznesie i udzielający praktycznych wskazówek. Jest również prezeską Fundacji M4Bizz, która wspiera rozwój przedsiębiorców. 

Jako właścicielka Agencji Marketingowej M4Bizz od 2011 roku pomaga swoim klientom rozwijać biznes. Program Unijny w 2018 roku, w którym brała udział jako koordynatorka i szkoleniowiec, pozwolił dofinansować 72 biznesy kobiet (dofinansowanie na założenie działalności) z całego województwa kujawsko-pomorskiego. Jej agencja marketingowa specjalizuje się w doradztwie i integracji działań marketingowych. Wśród jej klientów są mikroprzedsiębiorcy jak i znane firmy.

W drugim dniu wojny powołała Bydgoszcz_pomaga_Ukrainie i do dzisiaj prowadzi wraz z wolontariuszami i wolontariuszkami Społeczny punkt pomocy. W ramach tych działań organizują pomoc humanitarną w Ukrainie (pod koniec 2023 roku wychechał 15. transport – dotarł do domu seniora, a także kolejne wyposażenie szpitala polowego – wraz z karetką – na linię frontu, do polskich medyków – współpraca z Damianem Dudą).

Jako Wiceprzewodnicząca Rady Miasta Bydgoszczy organizuje robocze spotkania tematyczne: w sprawie pomocy Ukrainie dla organizacji, stowarzyszeń i wydziałów zajmujących się pomocą. Otrzymała za to działanie podziękowania od Ambasadora Ukrainy w Polsce, Wasyla Zwarycza. Organizuje takie spotkania także dla  organizacji i wydziałów skupionych wokół Myślęcinka – największego Parku Miejskiego w Bydgoszczy).

Obejmuje Matronaty nad imprezami, które wspiera od lat: Festiwal Filmów LGBT+, Konferencja Edukacyjna Współpraca Rodzi Różnorodność, czy Koncert Charytatywny Fundacji Dignitate.

Z wykształcenia jest polonistką, która pierwszą pracę podjęła w Gazecie Wyborczej. Pracowała również w Teatrze Polskim w Bydgoszczy i Poznaniu. Ostatnia praca na etacie pozwoliła jej świadomie podjąć decyzję o swojej drodze zawodowej i prowadzeniu własnej działalności gospodarczej. Jest absolwentką studiów podyplomowych Komunikacji Społecznej i Public relations i Nowoczesnego Marketingu na Wyższej Szkole Bankowej w Toruniu. 

Absolwentka MBA w Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu.

Absolwentka 29. edycji Szkoły Liderów Politycznych.

Członkini Bydgoskiej Rady ds. Równego traktowania. Od 2021 roku zasiada w Radzie Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. 

Mężatka. Mama Huberta. Właścicielka kota i psa. Współtworzyła i popiera akcję Pies w biurze. Wpiera Schronisko w Bydgoszczy, bo uważa, że zwierzęta wnoszą w nasze życie nową jakość i radość.

 

Marika Miechowicz