Trzydzieści jeden lusterek – spotkanie z okazji 95. urodzin Jerzego Sulimy-Kamińskiego

Zapraszamy do wspólnego świętowania 95. urodzin, a zarazem snucia wspomnień poświęconych jednemu z najlepszych bydgoskich pisarzy. Tak jak on utrwalił historię i język bydgoszczan w Moście Królowej Jadwigi, tak miasto pamięta o Jerzym Sulimie-Kamińskim.

23 września 2023 (sobota) godz. 16:00, Salon Hoffman Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury, pl. Kościeleckich 6 w Bydgoszczy

Podczas wydarzenia Elżbieta Kamińska-Zielińska wręczy podziękowania, dyplomy oraz jubileuszowe statuetki upamiętniające 95. urodziny pisarza, jej ojca. Odbędzie się promocja wznowionej po trzydziestu latach książki Jerzego Sulimy-Kamińskiego Trzydzieści jeden lusterek, wydanej dzięki wsparciu Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego i stypendium Urzędu Miasta Bydgoszcz. Zapraszamy Państwa ponadto na koncert zespołu Cynamony, grającego muzykę z gatunku miejski folk, w treści utworów nawiązującego m.in. do rodzinnego miasta.

Jerzy Sulima-Kamiński urodził się 20 września 1928 roku. Od grudnia 1955 do lipca 1990 pracował w redakcji literackiej bydgoskiej rozgłośni Polskiego Radia. Był autorem tryptyku powieściowego Most Królowej Jadwigi (1981–1988), dzięki któremu Bydgoszcz trwale weszła do literatury pięknej. Jego ostatnia powieść Koktajl Dalajlamy ukazała się w 1997. Wydał też zbiór portretów bydgoskich ludzi kultury i sztuki – Trzydzieści jeden lusterek (1993). Był laureatem m.in. nagrody artystycznej miasta Bydgoszczy (1959) i literackiej „Faktów” (1983) oraz nagród Wojewódzkiej Rady Narodowej II i I stopnia w dziedzinie kultury. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2002) i Złotym Krzyżem Zasługi. Otrzymał odznakę Zasłużony Działacz Kultury i nagrodę Komitetu ds. Radia i Telewizji za całokształt pracy literackiej dla radia. Od 1994 Jerzy Sulima-Kamiński był radnym bydgoskiej rady miasta i zajmował się przede wszystkim kulturą. W 2000 roku znalazł się w gronie zwycięzców plebiscytu „Gazety Wyborczej” – „Bydgoszczanie XX wieku”. Od 1959 należał do Związku Literatów Polskich. Zmarł 19 marca 2002. Jego imieniem został nazwany most nad Brdą, na Starym Mieście. Spoczywa na cmentarzu Starofarnym.

Bezpłatne wejściówki można odbierać w siedzibie KPCK od 11.09.2023.

 

Jędrzej Kubiak – KPCK w Bydgoszczy

fot. archiwum rodzinne Elżbiety Kamińskiej-Zielińskiej