Uczniowie z nakielskiej Czwórki na wycieczce Szlakiem Piastowskim

Jednym z celów oferty wyjazdów studyjnych i wycieczek, realizowanych w Zespole Szkolno – Przedszkolnym nr 4 w Nakle nad Notecią jest zaznajomienie uczniów z historią, kulturą materialną, tradycją oraz środowiskiem przyrodniczym najbliższej okolicy.

Taki cel przyświecał organizatorom wycieczki, która odbyła się 19 września br.

W programie wycieczki znalazło się m..in. Mogilno, gdzie uczniowie zwiedzili klasztor benedyktynów, którym od 01 stycznia 2014 roku opiekują się duchowi synowie św. Franciszka z Asyżu – Bracia Mniejsi Kapucyni.

O. Grzegorz na przepięknym klasztornym wirydarzu zaznajomił uczestników wycieczki z 800 letnią historią mogileńskiego opactwa.

Szczególnym miejscem jest tutaj „kościół dolny” – jeden z trzech takich w Europie z kolumną zwaną „opat” znajdującą się w  centrum krypty. Surowy, kamienny ołtarz jest światkiem odprawianych tutaj nabożeństw sprzed 800 lat.

Podczas zwiedzania tej części opactwa, swoją obecność zasygnalizował mieszkający tutaj nietoperz, co spowodowało spore ożywienie wśród uczniów.

Kościół św. Jana Apostoła był wielokrotnie przebudowywany. Mimo to zachował swoją pierwotną formą bazyliki romańskiej z elementami gotyku, renesansu i baroku.

Od roku 2000 opactwo jest Europejskim Centrum Spotkań Wojciech – Adalbert, gdzie podejmuje się tematy integracji europejskiej na międzynarodowych spotkaniach młodzieży z różnych państw Europy.

Kolejnym punktem wycieczki była Katedra Gnieźnieńska – miejsce, w którym znajduje się główny relikwiarz ze szczątkami św. Wojciecha – jednego z patronów Polski. Katedra na Wzgórzu Lecha była również gospodarzem słynnego Zjazdu Gnieźnieńskiego z roku 1000 oraz miejscem koronacji pięciu polskich władców. Podczas zwiedzania katedry nie zabrakło prezentacji słynnych romańskich „Drzwi Gnieźnieńskich”. O najdawniejszej historii naszej ojczyzny uczniowie dowiedzieli się również w Muzeum Początków Państwa Polskiego.

W drodze do Mogilna i Gniezna uczestnicy wyjazdu zwiedzili klasycystyczny pałac rodziny Skórzewskich w Lubostroniu.

Na koniec intensywnego i bogatego w informacje dnia przeprowadzono konkurs wiedzy, w którym najlepsi okazali się: Maksymilian Paliwoda kl. VII A, Wiktor Paliwoda kl. V A oraz Marcel Witkowski z klasy V C.

.Wycieczkę zorganizował p. Michał Wiśniewski, a poprowadziła p. Jolanta Dymel – właścicielka toruńskiego biura podróży Jolka Tours. Opiekę nad uczniami sprawowały: p. Brygida Majewska, p. Kamila Troczyńska i p. Dorota Kamińska.

 

Tekst i zdjęcia: Michał Wiśniewski