W niedzielę zapraszamy do Kłóbki

Spokojne zwiedzanie, relaks na kocu, spotkanie z twórcami ludowymi, rękodzielnikami i producentami ekologicznych smakołyków. To wszystko już w najbliższą niedzielę (19 lipca) w Kujawsko-Dobrzyńskim Parku Etnograficznym w Kłóbce w powiecie włocławskim.

W niedzielę po raz pierwszy w tym roku swoje kramy otworzą wystawcy z regionu, od których można będzie nabyć oryginalne, unikatowe rzeźby w drewnie, serwety, ozdoby z bibuły, słomy, masy solnej, biżuterię, torby, zabawki z drewna oraz smakołyki.

Czas spędzony w skansenie może okazać się interesujący, dzięki przeniesieniu w czasie na wieś z przełomu XIX i XX wieku, gdzie w otoczeniu pięknej przyrody prezentowane są zagrody gospodarskie. Na gości czekają dawne warsztaty rzemieślnicze – kuźnia, garncarnia; obiekty przemysłu wiejskiego – olejarnia, wiatrak; budynki użyteczności publicznej – szkoła, remiza, kościół. W zabytkowym parku znajduje się dwór rodziny Orpiszewskich, w którym ostatnie lata swojego życia spędziła Maria z Wodzińskich Orpiszewska – narzeczona Fryderyka Chopina i muza Juliusza Słowackiego.

Prowadzące park w Kłóbce Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku jest instytucją kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku oraz Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

Na zdjęciu ubiegłoroczny festyn folklorystyczny w Kłóbce, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP