W wieku 93 lat zmarł Edward Babiuch ostatni premier PRL

W wieku 93 lat zmarł Edward Babiuch, były członek Biura Politycznego KC PZPR i premier PRL od lutego do sierpnia 1980 roku. Informację o jego śmierci podał na swoim profilu na Facebooku polityk Sojuszu Lewicy Demokratycznej Krzysztof Janik.

Edward Babiuch urodził się 28 grudnia 1927 roku w Grabocinie (obecnie części Dąbrowy Górniczej) w rodzinie górniczej. W 1948 roku wstąpił do Polskiej Partii Robotniczej, następnie przez kolejne 33 lata był członkiem Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Należał do tzw. „pokolenia ZMP” wśród działaczy partyjnych – w aparacie Związku Młodzieży Polskiej działał od 1949 do 1955 roku Od 1964 roku był członkiem Komitetu Centralnego PZPR, a od 1969 roku posłem na Sejm.

Pod wpływem zorganizowanego przez Babiucha na VIII Zjeździe PZPR w lutym 1980 roku ataku na premiera Piotra Jaroszewicza, dotychczasowy szef rządu został zmuszony do dymisji, a jego miejsce zajął Edward Babiuch. Obejmując urząd 18 lutego 1980 roku jako nowy premier musiał zmagać się z pogłębiającymi się problemami gospodarczymi, coraz gorszymi nastrojami społecznymi oraz rozprzężeniem aparatu państwowo-partyjnego. Jego rząd zmiotły strajki lipcowo-sierpniowe wywołane wprowadzonymi przez niego podwyżkami cen komercyjnych. W czasie strajku w Stoczni Gdańskiej stracił resztki autorytetu swoimi nieudanymi wystąpieniami, wobec czego 24 sierpnia 1980 roku, na IV Plenum KC PZPR, został usunięty z Biura Politycznego i funkcji Prezesa Rady Ministrów.

W kolejnych miesiącach  został odwołany z Komitetu Centralnego, dwa miesiące później został zmuszony do oddania mandatu poselskiego, a 15 lipca 1981 roku w czasie IX Nadzwyczajnego Zjazdu PZPR został wykluczony z partii. W nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku – w momencie wprowadzenia stanu wojennego gen. Jaruzelski podjął decyzję o internowaniu (obok tysięcy aktywistów „Solidarności”) również dygnitarzy z lat 70., między innymi Gierka, Jaroszewicza, Jana Szydlaka, Zdzisława Grudnia, Tadeusza Wrzaszczyka oraz Babiucha. Po opuszczeniu internowania do końca życia żył na emeryturze, nie angażując się publicznie ani nie udzielając relacji na temat swojej kariery politycznej.

opracował: Zbigniew Kubisz