Wakacje z bonem turystycznym

Poprawa sytuacji epidemiologicznej pozwala na powolne odmrażanie gospodarki i powrót do normalności.A to zachęca rodziców, którzy nie wykorzystali do tej pory bonu turystycznego,do planowania odpoczynku ze swoimi pociechami. Polskim Bonem Turystycznym będzie można jeszcze zapłacić do końca marca 2022 roku.

Za pomocą bonu można zapłacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne realizowane przez przedsiębiorców turystycznych lub organizacje pożytku publicznego na terenie Polski. Można go wykorzystać do opłacenia np. pobytu w hotelu, pensjonacie, gospodarstwie agroturystycznym czy pobytu na obozie sportowym. Od tego roku bonem można płacić nie tylko za noclegi, ale także jednodniowe wycieczki bez noclegu pod warunkiem, że w ramach wycieczki jej organizator turystyczny oferuje co najmniej dwie różne usługi, mogą to być np. przejazd autokarem i zwiedzanie muzeum – informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Operatorzy turystyczni i organizacje pożytku publicznego mogą dowolnie kompletować pakiety usług, włączając w to m.in. usługi przewodnickie zarówno w miastach, jak i na górskich szlakach, przejazdy autokarem, zwiedzanie muzeów, galerii i skansenów, rejsy statkiem, zajęcia rekreacyjne oraz wiele innych aktywności turystycznych i sportowych.

Bonem można płacić podmiotom, które zarejestrowały się na liście Polskiej Organizacji Turystycznej. Jest z czego wybierać, bo do tej pory ponad 22,2 tys. podmiotów turystycznych zgłosiło się do programu i honoruje płatności bonami. W województwie kujawsko-pomorskim jest ich 570.Ich lista jest dostępna na stronie https://bonturystyczny.polska.travel/lista-podmiotow.

Polski Bon Turystyczny jest wsparciem nie tylko dla polskich rodzin, ale także dla branży turystycznej, która ucierpiała w wyniku COVID-19. Przyznawany jest na każde dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy z programu „Rodzina 500 plus”. Dotyczy to także dzieci, których rodzice pobierają świadczenie rodzinne za granicą i „500 plus” im się nie należy. Na każde dziecko przysługuje jeden bon w wysokości 500 zł. W przypadku dziecka z niepełnosprawnością przysługuje dodatkowy bon
w wysokości 500 zł.

Bon jest dostępny na profilu PUE ZUS rodzica, który posiada prawo do świadczenia „500 plus”. Można go aktywować w dowolnym momencie np. na kilka dni przed planowanymi wakacjami. Po aktywacji bonu, na adres e-mail przekazany zostanie kod obsługi płatności, za pomocą którego płacimy pomiotowi turystycznemu. Kiedy  dokonamy płatności bonem, otrzymamy potwierdzenie tej płatności SMS-em. Jak dotąd mieszkańcy naszego województwa spośród 220,4 tys. przygotowanych bonów turystycznych, aktywowali przeszło 79,5 tys. i dokonali płatności na kwotę przeszło 15 mln zł.  Na aktywację czeka jeszcze 140,9 tys. bonów – wyjaśnia Krystyna Michałek.

W przypadku pytań o bon turystyczny zachęcamy do kontaktu ze specjalną całodobową infolinią pod numerem telefonu 22 11 22 111 – dodaje rzeczniczka.

Krystyna Michałek regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim