Weekend z kulturą

„Miś”, „Brunet wieczorową porą”, „Alternatywy 4” – wszystkie te produkcje, obok wysublimowanego poczucia humoru, łączy jedno – postać Stanisława Barei. Wyjątkową intuicję i sposób percepcji rzeczywistości lat osiemdziesiątych, charakterystyczne dla jednego z najbardziej znanych reżyserów polskich komedii postarają się oddać w sztuce „Bareja wieczorową porą” aktorzy toruńskiego teatru. Spektakl reżyserowany przez Łukasza Czuja swoją premierę na deskach Teatru Wilama Horzycy ma w najbliższą sobotę (18 grudnia). Więcej szczegółów na stronie.

Marszałkowskie instytucje kultury na najbliższy weekend przygotowały w swoich repertuarach wydarzenia, które przypadną do gustu zarówno najmłodszym miłośnikom sztuki, jak i dorosłym.

W piątek (17 grudnia) w bydgoskiej Filharmonii Pomorskiej publiczność ma szansę wysłuchać legendarnych utworów zespołu Manaam z płyty „Nocny Patrol”. Zagra Orkiestra Kameralna Capella Bydgostiensis. Zaśpiewają: Małgorzata Ostrowska, Edyta Krzemień oraz Mateusz Ziółko. Więcej o koncercie na naszej stronie.

Także Filharmonia Pomorska w najbliższy weekend organizuje zajęcia dla najmłodszych. W sobotę 18 grudnia w repertuarze „125. od brzuszka do uszka maluszka” oraz „Akademia WioliMisia” Również w sobotę (18 grudnia) warsztaty świąteczne organizowane przez Galerię i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu. Więcej informacji na stronie.

Pozostając w świątecznym nastroju warto zwrócić uwagę na impresyjny koncert w Filharmonii Pomorskiej. Wyjątkowe kolędy to po prostu cudowny, ciepły wieczór, którego każdy potrzebuje. 19 grudnia usłyszymy zespół Enej, który zaprezentuje unikalne aranżacje polskich i ukraińskich kolęd i pastorałek. Bilety dostępne na stronie Filharmonii.

Muzeum Historii Włocławka w piątek (17 grudnia) organizuje spotkanie poświęcone bohaterowi powstania styczniowego. W centrum zainteresowania będzie postać pułkownika Elbano Stanislao de Bechiego (1828–1863), rozstrzelanego we Włocławku 17 grudnia 1863. Koszt biletu: 1 złoty. Więcej informacji na stronie Muzeum.

Również w piątek (17 grudnia) Muzeum Etnograficzne w Toruniu organizuje wernisaż wystawy „Człowiek i piroga. Rybołówstwo rzemieślnicze w Senegalu”. Ekspozycja składa się z fotografii prezentujących rybołówstwo rzemieślnicze, które w Senegalu pełni bardzo ważną rolę zarówno w gospodarce, ekonomii, jak i w sferze społecznej. Więcej szczegółów na stronie.

Do 9 stycznia zobaczyć można jeszcze dwie wystawy w Galerii Sztuki Wozownia w Toruniu. Ekspozycja „Zakon Artium Milites: legenda staje się historią” wedlug koncepcji Horacego Muszyńskiego zabiera widzów w niezwykłą podróż, w czasie której mogą poznać okoliczności powstania, rozkwitu i upadku zakonu Artium Milites. Kolejną jest indywidualna wystawa Bartłomieja Węgrzyna „visually similar result”. Więcej informacji na stronie Galerii.

Beata Krzemińska rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

zdjęcia: Piotr Nykowski dla Teatru Wilama Horzycy w Toruniu