WOT na ulicach – spokojnie to tylko monitoring kwarantanny

Zaciekawienie, zdziwienie, uśmiech, strach i ucieczka to tylko niektóre z reakcji osób mijających na ulicy samodzielne patrole żołnierzy w oliwkowych beretach.

Reakcje są różne. Dzieci naturalnie boją się nieznanego, dlatego staramy się na chwilę zatrzymać, porozmawiać. Ciężko jest odwzajemnić uśmiech – pod maseczką i tak go nie widać. Najczęściej machamy im ręką, rozmawiamy z rodzicami. Wyjaśniamy jaka jest nasza rola. Na co dzień jestem rzecznikiem prasowym brygady – panująca obecnie sytuacja wzywa do reakcji i zaangażowania, hasło „wszystkie ręce na pokład” dotyczy wszystkich, nie ma wyjątków. – wyjaśnia szer. Paulina Ozdowska.

Na mocy Rozporządzenia Rady Ministrów z 30 października 2020 roku zmieniającego rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii z dnia 9 października 2020 r. (Dz. U. z 2020 r. poz. 1758,1797, 1829, 1871), Wojska Obrony Terytorialnej otrzymały kompetencje do samodzielnego monitoringu osób przebywających na kwarantannie i w izolacji domowej. Wprowadzone regulacje prawne znacznie ułatwią współpracę służb w zakresie płynnego sprawdzenia osób skierowanych przez Stacje Sanitarno – Epidemiologiczną do izolacji.

Dzięki zwiększonej ilości patroli WOT i policji, sprawdzeniu podlega więcej osób pozostających w domu. Krótka rozmowa za pośrednictwem domofonu to często jedyny kontakt tych osób ze światem zewnętrznym.

Przedstawiamy się, pytamy czy wszystko w porządku i czy osoba po drugiej stronie domofonu lub telefonu nie potrzebuje pomocy. Nie mamy uprawnień do legitymowania. Zachowując bezpieczeństwo własne i osób monitorowanych nie wchodzimy do mieszkań. Są sytuacje, kiedy te osoby nam dziękują i takie, kiedy proszą o wsparcie np. pośredniczenie w kontakcie z sanepidem – wyznaje szer. Krzysztof Gawrych.

W ostatnich dniach zaangażowanie 8.K-PBOT na terenie Województwa Kujawsko – Pomorskiego wzrosło do 250 żołnierzy oddelegowanych do różnych zadań. Są obecni w 23 placówkach medycznych w tym 3 punktach DRIVE THRU prowadzonych samodzielnie lub we współpracy z wojskami operacyjnymi oraz 3 punktach poboru wymazów z realizacją pobierania próbek. Na terenie województwa rozdysponowane są 24 jednostki sprzętowe zaopatrując przede wszystkim DPS Warzyn, Bożenkowo i Pruszcz. Wydzielają 27 żołnierzy do wsparcia Policji oraz 76, którzy na co dzień realizują zadania w Stacjach Sanitarno – Epidemiologicznych.

Rzecznik Prasowy 8.K-PBOT szer. Paulina Ozdowska