Wyróżnienie dla uczniów nakielskiej „Dwójki” w Wojewódzkim Konkursie Historycznym „Przywracanie Pamięci”

W czwartek 9 grudnia 2021 roku w Kujawsko – Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim, podczas sesji naukowej “Stan wojenny w Polsce. Przyczyny i konsekwencje”, odbyło się rozstrzygnięcie Wojewódzkiego Konkursu Historycznego “Przywracanie Pamięci”, edycja 2021: “Oblicza stanu wojennego”.                                                                   Organizatorem konkursu był poseł do Parlamentu Europejskiego Kosma Złotowski. Konkurs jest przedsięwzięciem organizowanym w ramach corocznych edycji, poświęconych osobnym zagadnieniom z dziejów najnowszej historii Polski. Pracami nad konkursem kierowało Centrum Badań Historii „Solidarności” i Oporu Społecznego w PRL na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Komisję konkursową stanowili jego pracownicy: prof. dr hab. Wojciech Polak, dr hab. Sylwia Galij-Skarbińska prof. UMK, dr Michał Damazyn.                  Głównym celem konkursu w edycji 2021 było przywracanie pamięci o stanie wojennym w Polsce.  Uczestnicy konkursu mięli do  przygotowania pisemną wypowiedź  na temat stanu wojennego, widzianego przez jego świadka. W tym roku uczestnicy mogli wybrać następujące zagadnienia:

  • Wprowadzenie stanu wojennego
  • Represje stanu wojennego
  • Internowania stanu wojennego
  • Życie codzienne w stanie wojennym
  • Opozycyjne podziemie

Uczniowie swoje prace konkursowe mogli przygotować w dowolnej formie wypowiedzi pisemnej: eseju, wywiadu, reportażu, kroniki.

W konkursie udział wzięli także uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia w Nakle. Uczniowie przygotowywali się do konkursu pod kierunkiem nauczycieli historii: pani Anity Czyż i pana Grzegorza Andrzejewskiego.

W kategorii: szkoły podstawowe nagrodą zostało wyróżnionych 2 uczniów:

  • Aleksandra Sykora z klasy 8b z pracą pt. „Co moi dziadkowie robili, gdy w stanie wojennym z domu nie wychodzili?, pod kierunkiem pani Anity Czyż;
  • Klaudiusz Sobczak z klasy 7b z pracą pt. „Strach i niepewność grudnia 1981 r. oczami moich dziadków”, pod kierunkiem pana Grzegorza Andrzejewskiego.

Ola i Klaudiusz otrzymali certyfikaty uczestnictwa oraz nagrody rzeczowe. Nagrodzone teksty (po ich zredagowaniu) zostaną opublikowane w formie książkowej, wraz z referatami uczestników wspomnianej konferencji naukowej, do 31 maja 2022 roku.                           Gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów.

Nauczyciele historii