Z Muzeum ku wolności

„Ku Wolności. Bydgoszcz 1914-1920” to tytuł najnowszej wystawy, którą będzie można oglądać w MOB już od 20 stycznia 2020 r. w Spichrzach nad Brdą, przy
ul. Grodzkiej 7-11.

Sto lat temu Bydgoszcz wróciła do Macierzy i właśnie z okazji tego jubileuszu Muzeum przygotowuje wyjątkową wystawę. Przybliży ona życie bydgoszczan i wydarzenia, które doprowadziły do włączenia miasta nad Brdą w granice niepodległego państwa polskiego.  Oprócz ważnych wątków historycznych zwrócimy również uwagę na losy ludzkie. Wystawa będzie stanowiła przekrój wydarzeń ukazujących dążenie do odzyskania ojczyzny już od 1914 roku
w nawiązaniu do wątków z Kujaw i Pomorza. Obok prezentacji tych wydarzeń zostanie także ukazana sytuacja Polaków w mieście nad Brdą z końca 1918 roku, kiedy to wybuchło powstanie wielkopolskie. Ekspozycja przeniesie zwiedzających również do roku 1919. Był to czas, w którym doszło do podpisania traktatu pokojowego w Wersalu, określającego nowe granice państw europejskich i stanowiącego m.in. o włączeniu Bydgoszczy do odrodzonej Polski. Punktem kulminacyjnym ekspozycji stanie się ukazanie momentu powrotu miasta do Rzeczpospolitej.
20 stycznia 1920 ostatnie oddziały niemieckie opuściły miasto, a na Starym Rynku ludność entuzjastycznie powitała wkraczające oddziały Wojska Polskiego. Bydgoszcz ponownie stała się polska, Bydgoszcz była wolna!

Na ekspozycji będzie można obejrzeć różnorodne archiwalia, numizmaty i obiekty falerystyczne,
w przestrzeni wystawienniczej ważne miejsce zajmie także fotoplastykon ze zdjęciami dokumentującymi życie miasta w latach 1914 – 1920. Zaprezentowane zostanie także słuchowisko, które odda klimat tamtych pełnych poświęceń, ale też radości czasów.

Wystawa została objęta honorowym patronatem Prezydenta Miasta Bydgoszczy.Wernisaż odbędzie się 20 stycznia 2020 r. w Spichrzach nad Brdą, przy ul. Grodzkiej 7-11, o godzinie 17.00.  Serdecznie zapraszamy!

Adrianna Adamska – Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy