Zawody w ratownictwie wysokościowym. Drużyna KP PSP Nakło na miejscu piątym

W miniony piątek, tj. 26.04.2024r. w Bydgoszczy na terenie Szkoły Podoficerskiej Państwowej Straży Pożarnej odbyły się pierwsze kujawsko-pomorskie zawody strażackie w ratownictwie wysokościowym z zakresu podstawowego. W zmaganiach uczestniczyli przedstawiciele powiatów naszego województwa – łącznie 18 drużyn.

Zawody składały się z trzech etapów.

Etap I

Pierwszy etap polegał na weryfikacji sprzętu, umiejętności strażaków w obsłudze tego sprzętu, poprawnego ubioru oraz prawidłowego dopięcia sprzętu.

Sprawdzone zostały również umiejętności dotarcia w dół oraz technikę samoratowania. Wiązanie węzłów oraz budowanie stanowisk były kluczowe na tym etapie zawodów.

Etap II

Ten etap polegał na ewakuacji pracownika z wysokości. Pracownik miał ranę przedramienia, którą należało zabezpieczyć oraz odłączyć urządzenie od zasilania przez które doszło do zranienia.

Podjęcie pracownika przez ratowników należało wykonać za pomocą układu lin z przełożeniem 1:2 oraz opuszczenie ratownika wraz z poszkodowanym na ziemię.

Etap III

Ten etap polegał na ewakuacji poszkodowanego ze studni przy użyciu trójnogu ratowniczego i układu lin z przełożeniem 4:1.

We wszystkich etapach oceniane było: bezpieczeństwo prowadzonych działań, zabezpieczenie miejsca zdarzenia i ratowników, znajomość oraz obsługa sprzętu, znajomość węzłów i budowa stanowisk, umiejętności dobierania i stosowania technik dotarcia do poszkodowanego, asekuracja i  znajomość technik ratowniczych i ewakuacyjnych.

Końcowa klasyfikacja drużyn:

  1. KP PSP Rypin
  2. KP PSP Inowrocław
  3. KP PSP Brodnica
  4. KM PSP Toruń
  5. KP PSP Nakło nad Notecią

Napomnieć należy, że poziom drużyn był bardzo wyrównany co świadczy o tym, że naszym strażakom do drugiego miejsca zabrakło zaledwie 2 punktów. Uzyskaliśmy 189/202 pkt.

KP PSP w Nakle nad Notecią reprezentowali: asp. sztab. Marcin Chlebek, st. asp. Zbigniew Kujawa, mł. asp. Jakub Narloch, mł. asp. Mateusz Fąs. Kierownikiem drużyny był bryg. Piotr Cholerzyński.

Głównym celem zawodów jest wzrost umiejętności strażaków w ratownictwie wysokościowym z zakresu podstawowego na terenie naszego województwa.

Nad każdym założeniem czuwali specjaliści z JRG 3 Bydgoszcz, która specjalizuje się w tym zakresie ratownictwa.

 

 

Opracowanie: asp. sztab. Marcin Chlebek

Zdjęcia: powierzone